1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
JulsSmile [24]
3 years ago
7

A case of Mountain Dew (24cans) costs $7.68. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
Ronch [10]3 years ago
5 0
Here are the unit rates involved:

$7.68 / 1 case  =  $7.68 per case

$7.68 / 24 cans  =  $0.32 per can

1 case / $7.68  =  0.13 case per $

24 cans / $7.68  =  3.125 cans per $

And of course ...

24 cans / 1 case  =  24 cans per case

1 case / 24 cans  =  0.041666... case per can

You might be interested in
In a garden, the ratio of yellow to purple flowers is 5 to 3. what does this ratio mean?
KonstantinChe [14]
It means there is more yellow flowers than purple flowers....
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the mean of 19 22 25 28 31
Bad White [126]
The answer is 25 add all the numbers together and divide by the number of numbers present hope this helped
7 0
3 years ago
Identify the equation modeled below,and then find its solution
Usimov [2.4K]

Answer:

H

Step-by-step explanation:

4x-4=-x-1 = 3/5 or .6

8 0
3 years ago
What is the value of the expression? −3/4+(1/10÷2/5) Enter your answer, as a fraction in simplest form, in the box.
blagie [28]
-11/20 would be the value of the expression
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
X=-12-6y <br>-4x+5y=-39<br>slove by the system of substitution
Artist 52 [7]
X = -6y - 12
4x + 5y =-39

                  4x + 5y = -39
     -4(-6y - 12) + 5y = -39
-4(-6y) + 4(12) + 5y = -39
       24y + 48 + 5y = -39
               29y + 48 = -39
                       29y = -87
                            y = -3

x = -6y - 12
x = -6(-3) - 12
x = 28 - 12
x = 6

(x, y) = (6, -3)
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Joanne buys a rectangular rug with an area of 35/4 square meters. The length of the rug is 7/2 meters. What is the with, in mete
    7·1 answer
  • Here's a graph of linear function. Write the equation that describes that function. Express it in slope-intercept form.
    8·1 answer
  • (-Z - 8) - (62-5)<br> Help me please thank
    12·2 answers
  • Please help me. I will fail...I will mark you brainiest.
    6·1 answer
  • Can you guys help with 1-3
    6·1 answer
  • Classify each number as an integer or a not an integer.
    12·1 answer
  • The RANGE of the graphed function is
    14·1 answer
  • Explain how you determined which operation was needed to write the equation. 9 divided by 3/4
    14·2 answers
  • What is the common difference in the following arithmetic sequence? 2. 8, 4. 4, 6, 2007. 6,. –4. 8 –1. 6 1. 6 4. 8.
    12·1 answer
  • Can someone help me please?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!