1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
JulsSmile [24]
4 years ago
7

A case of Mountain Dew (24cans) costs $7.68. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
Ronch [10]4 years ago
5 0
Here are the unit rates involved:

$7.68 / 1 case  =  $7.68 per case

$7.68 / 24 cans  =  $0.32 per can

1 case / $7.68  =  0.13 case per $

24 cans / $7.68  =  3.125 cans per $

And of course ...

24 cans / 1 case  =  24 cans per case

1 case / 24 cans  =  0.041666... case per can

You might be interested in
How to solve this equation 18.5 = -4.5 + 7(k + 6)
yawa3891 [41]
1. Add -4.5 to 18.5
2. Divide 23 by 7
3. Then subtract 6 from -2.7
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
2.
Artyom0805 [142]

Answer:

3x+3=2x

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The answer to B and C
ArbitrLikvidat [17]
Assuming that the triangles are congruent, you can just look at the parts on each triangle to find the parts on the other triangle. The answers are yes, yes, and no. The triangles are obviously not drawn to scale, so just remember to never rely on it being so.
3 0
3 years ago
The frog jumped 7/8 of a foot on the first jump and 2/3 of a foot on the second
Marina86 [1]
He jumped 1.542 feet
7/8 + 2/3
5 0
3 years ago
When sound is created it travels to the ear through a
dusya [7]

Answer:

medium

Step-by-step explanation:

The right answer is Medium, because to travel through the ear the sound wave must go through the ear drum.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jude has seven times as many dimes as nickels their value is $5.25 how many nickels does he have.
    12·2 answers
  • Help Geometry I need this answer please
    11·1 answer
  • Evaluate y = ex + 1 for the following values of x. Round to the nearest thousandth. x = −2, y ≈ x = 1, y ≈ x = 2, y ≈
    6·2 answers
  • Which function has an inverse that is a function?
    11·1 answer
  • What is 8 times 8 divided by two
    8·2 answers
  • The spinner is spun twice what is the probability that the arrow lands on 4 after the first spin and doesn't land on 4 after the
    14·2 answers
  • Find the equation of the line that is perpendicular to the line x+3y+10=0 and goes through the point (5,-1)
    9·1 answer
  • Given the event​ "a die lands with a 6 on​ top", which of the following is the complement of this​ event? Choose the correct ans
    8·1 answer
  • What is the simplest form of this problem?
    14·2 answers
  • At the gym Merl swims every 6 days, runs every 4 days and cycles every 16 days. If she did all 3 activities today in how many da
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!