1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SCORPION-xisa [38]
3 years ago
5

There are innovations involving new ways to produce and conserve energy. If we can turn this new technology into marketable prod

ucts and services that produce energy to run our businesses and homes, the U.S. could see a surge in output of goods and services. What would be measured to document this surge?
Business
1 answer:
lbvjy [14]3 years ago
8 0

Answer:

The correct answer is Gross Domestic Product.

Explanation:

GDP measures the total production of goods and services in a country, so its calculation is quite complex. We need to know and add up all the final goods and services that the country has produced. That is to say the production of apples, milk, books, boats, machines and all the goods that were produced in the country, up to the services of a taxi, a dentist, a lawyer or a teacher, among others. Some data is not included simply because it cannot be counted or known. For example, self-consumption goods or the so-called underground economy for example.

You might be interested in
The GAP is a global clothing retailer for men, women, children, and babies. The following information is taken from The Sap's fi
Alexxandr [17]

Answer:

The GAP

a. Cost of goods sold = $10,364

b. Cash paid to suppliers = $10,409

Explanation:

a) Data and Calculations:

Selected Balance Sheet Data

        ($ millions)     2015   2014

Inventories           $1,918   $1,844

Accounts Payable  1,157      1,128

Purchases during 2015 = $10,438 million

b) Cost of goods sold:

Beginning inventory   $1,844

Purchases                   10,438

Goods available       $12,282

Ending inventory         (1,918)

Cost of goods sold $10,364

c) Accounts Payable:

Beginning balance           $1,128

Purchases                        10,438

Less ending balance          1,157

Cash paid to suppliers $10,409

3 0
3 years ago
What is corporate finance​
ICE Princess25 [194]

Answer:

B and a good time for you

Explanation:

........

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
It is ____ to say that Cold Goose’s net inflows and outflows of cash at the end of Years 1 and 2 are equal to the company’s annu
stira [4]

Answer:

The answer is "Incorrect and all but one".

Explanation:

It's wrong because it assumes that its millennial generations of Cold Goose through financing activities only at end of Years second and third were equivalent to both the employer payment of its organization to preserved profits, $869,437, and $1,133,180 separately.  It is because transactions including payable accounts are included in everything but several of the items reported in the currently operated.

7 0
3 years ago
Gareth's Grill, a global fast-food chain, does not offer beef burgers in India, while it offers only kosher foods in Israel. The
melomori [17]

Answer:

cultural variables

Explanation:

Based on the scenario being described within the question it can be said that the company is taking into account cultural variables. This refers to the different behaviors, outlooks, values and beliefs between people from different societies that make them unique. In this case selling different foods in different locations in order to compensate for the differences in beliefs is taking into account the cultural variables.

5 0
3 years ago
The manufacturing cost of Calico Industries for three months of the year are provided below:
Delvig [45]

Answer:

b. $0.40 per unit and $8,000

Explanation:

High low method separates the fixed cost and variable cost using net of Highest activity level and Lowest activity level and net of their relevant costs.

According to High low method

Variable cost per unit = ( Highest activity cost - Lowest activity cost ) / ( Highest Activity - Lowest activity )

Variable cost per unit  = ( $120,000 - $74,000 ) / ( 280,000 - 165,000 )

Variable cost per unit  = $46,000 / 115,000

Variable cost per unit  = $0.4

Fixed operating cost = Total cost - Total Variable cost = $120,000 - ( 280,000 x $0.4 ) = $8,000

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Saar Associates sells two licenses to Kim & Company on September 1, 2021. First, in exchange for $100,000, Saar provides Kim
    7·1 answer
  • Which of the following is true about a business plan?
    7·1 answer
  • The United States is experiencing a decline of the middle class. What does this trend imply for the future of organizations such
    11·1 answer
  • Help-. You and a friend are designing and selling artisan smartphone covers. The covers are decorated with tiny manufactured rhi
    10·1 answer
  • Sailmaster makes high-performance sails for competitive windsurfers. Below is information about the inputs and outputs for one m
    14·1 answer
  • What does deficit mean?
    12·1 answer
  • Ben Collins plans to buy a house for $188,000. If the real estate in his area is expected to increase in value by 3 percent each
    5·1 answer
  • Income from installment sales of properties included in pretax accounting income in 2021 exceeded that reported for tax purposes
    13·1 answer
  • Each of the items below must be considered in preparing a statement of cash flows for Baskerville Co. for the year ended Decembe
    8·1 answer
  • Reserve ratio was 15% at the balance sheet the whole commercial banking system rather than for a single
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!