1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
prisoha [69]
3 years ago
8

Please someone help me with this!

Mathematics
1 answer:
Olenka [21]3 years ago
3 0

Answer:

<u>Please read the answer below.</u>

Step-by-step explanation:

<u>Question 2. 25% of what number is 30?</u>

25% - Whole 30, 50% Whole 60, 75% Whole 90, 100% Whole 120

<u>Question 3. What operation did you use the find the whole?</u>

In the previous question, I found the whole, adding 30 to the previous value.

For example, I added 30 to 30 and calculate 60. To 60 then i added 30 to get 90 and added 30 to get 120 because in this question, all the 4 parts were exactly the same size (30).

<u>Question 4. What are you multiplying/dividing? Do you use the percent or something else?</u>

In the specific case of question 2, I noticed that the size of the parts were exactly the same, using it for calculating the whole. If 1 part out of 4 is 30, then 2 parts or 50% are 60, 3 parts or 75% are 90 and then 4 parts of 100% are the whole I'm being asked, in this case, 120.

You might be interested in
Identify the Pythagorean triple.
Phantasy [73]

Answer:

I'm almost positive it's .A but I'm not sure

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Eva decorated cupcakes with pound of red jelly beans and pound of blue jelly beans. She says that she used pound of jelly beans
nikklg [1K]

Answer:

No, her statement is not reasonable. This is because, she refused to acknowledge the fact that she used a pound of Blue Jelly during the decoration of the cake.

<em>Skipping this information makes is dangerous for others who might not be aware of the Blue Jelly and eat the cupcakes thereby causing them problems (Maybe, they are allergic to Blue Jelly)</em>

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
5. What ordered pair represents the
Gekata [30.6K]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

The equation of a line in slope- intercept form is

y = mx + c ( m is the slope and c the y- intercept )

y = x + 1 ← is in slope- intercept form

with c = 1, thus

(0, 1) ← is the y- intercept

6 0
3 years ago
Solve for x in terms of y and z.<br> Z = XY
stiv31 [10]

Answer:

x = \frac{z}{y}

Step-by-step explanation:

Given

z = xy ( isolate x by dividing both sides by y )

\frac{z}{y} = x

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If f(x)=3x^2-2x+4 and g(x)=5x^2+6x-8 find (f+g)(x)
djverab [1.8K]
(3x^2-2x+4)+(5x^2+6x-8) - Combine like terms
8x^2+4x-4
(f+g)(x)=8x^2+4x-4
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Kurt says factors and multiples are
    10·1 answer
  • You need to have a password with 55 letters followed by 33 odd digits between 00 and 99, inclusive. if the characters and digits
    10·1 answer
  • Tomaki wants to give 120 stickers to five of her friends if she divides the stickers equally among her friends how many stickers
    9·2 answers
  • Among us?<br><br> are you a little sussy baka? are you the impostor from among us at 3 am?
    15·2 answers
  • Can someone help me?
    9·2 answers
  • A bakery offers a sale price of $3.05 for 6 muffins what is the price per dozen
    7·1 answer
  • Explain how you can use fraction strips or number lines to show that three fourths and six eighths are equivalent. plsssssss
    14·1 answer
  • Tony weighs his pet turtle on a scale in his bathroom. The turtle weighs 6 1/4 ​ pounds. His turtle weighed 3 1/6 ​ pounds when
    12·1 answer
  • 5.
    15·2 answers
  • Mrs. Hernandez earns $35.60 per hour and in one week earned $854.40. For how many hours did she work last week? What expression
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!