1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dimulka [17.4K]
3 years ago
15

Evaluating Logarithms in Exercise, evaluate the logarithm without using a calculator. See Example 8.

Mathematics
1 answer:
Korvikt [17]3 years ago
5 0
7 to what power is 49? 49 is 7 squared so the answer is: 2
You might be interested in
The number of bags of mulch you need to cover a planting area varies jointly with the area to be mulched (a) in sq ft and the de
Lena [83]

Answer:

  22 2/9

Step-by-step explanation:

When z "varies jointly" with x and y, it can be described by the formula

   z = kxy

Here, we have bags of mulch (n) varying jointly with area (a) and depth (d), both in feet. The given information can let us find the value of k.

  n = kad

  10 = k·(120)(1/4)

  10/30 = k = 1/3 . . . . . divide by the coefficient of k

Now, we can fill in the other values of interest.

  n = (1/3)·(200)·(1/3) = 200/9

  n = 22 2/9

You need 22 2/9 bags of mulch to cover 200 ft² to a depth of 4 inches.

_____

<em>Comment on the problem</em>

This problem requires the formula be written with both area and depth expressed in feet, yet it gives depth in inches. The formula can also be written using depth in inches. In that case, k = 1/36.

8 0
2 years ago
Can somebody help me please ?
Maurinko [17]

Answer:

ik that angle one would be the same as 3 and 2 and 4 are also the same so if u find an answer for 2 or 4 they would be the same but is there like a total of the entire thing

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A container holds 4 gallons of juice how much is this in pints ​
Sladkaya [172]

32 pints is the answer to this question

4 0
3 years ago
What is the value of i20+12
Sladkaya [172]

Answer:

Step-by-step explanation:

132

Hope I helepd

4 0
3 years ago
Other questions:
  • How many combinations of four books can be made from eight different books? 24 70 1,680?
    14·1 answer
  • The aspect ratio is used when calculating the aerodynamic efficiency of the wing of a plane. For a standard wing area,
    9·2 answers
  • Each letter of the alphabet is written on a piece of paper and put in a hat. If a piece of paper is chosen at random, what is th
    13·2 answers
  • Jess owns 4 red shirts, 2 blue shirts, and 3 white shirts. She chooses a shirt to wear at random. What is the probability that s
    10·2 answers
  • What is the slope of the line on the graph?<br> WILL GIVE BRAINLIEST
    7·2 answers
  • Plsssssssssssssssssssssssssssssss help
    10·1 answer
  • Which elements of the set of natural numbers are also irrational numbers?
    10·2 answers
  • PLEASE HELP WILLLLLL GIVE BRAINLIEST!
    8·2 answers
  • which one the following is example of kinetic energy A) a compressed spring B) water that has been released through spillway C)
    7·1 answer
  • Write a formula for g(x) in terms of x.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!