1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
expeople1 [14]
3 years ago
14

Your friend just purchased a new sports car for $32,000. He received $6,000 for his trade in and he used that money as a down pa

yment for the new sports car. He financed the vehicle at 6.76% APR over 48 months with a monthly payment of $619.71. Determine, from the information given, the installment price of the loan. a. $38,000.00 c. $29,746.08 b. $32,000.00 d. $26,000.00
Mathematics
2 answers:
mylen [45]3 years ago
7 0

Answer:

Option (c) is correct.

The Installment price of the loan is $29,746.08

Step-by-step explanation:

Given:  Your friend just purchased a new sports car for $32,000.  He received $6,000 for his trade in and he used that money as a down payment for the new sports car. He financed the vehicle at 6.76% APR over 48 months with a monthly payment of $619.71.

We have to determine the installment price of the loan.  

Installment price of the loan is the type of loan that is repaid in the form of monthly installment and is calculated by multiplying the  total monthly  payment given in installment with the number of months payment is made.

That is

In the given question

monthly payment is $619.71

and time period =  48 months

Thus,  Installment price of the loan =  $619.71  × 48 = $29,746.08

Thus, the Installment price of the loan is $29,746.08

V125BC [204]3 years ago
5 0
Hi there

the installment price of the loan is

619.71×48=29,746.08....answer

Hope it helps
You might be interested in
Please answer within the next 7 min, giving 38 points of a ligament answer!
frosja888 [35]
The answer is choice C
6 0
3 years ago
At the lying lemon used car company each salesperson makes $5.75 per hour and receives 6 1/2% commission on sales what would a s
emmasim [6.3K]

Answer:

Step-by-step explanation:

At the lying lemon used car company each salesperson makes $5.75 per hour and receives 6 1/2% commission on sales. Converting

6 1/2% to decimal, it becomes 6.5%

If a Salesperson worked for 8 hours, the amount that he would earn would be

8 × 5.75 = $46

If the salesperson sold a car for $9290, his commission would be

6.5/100 × 9290 = 0.065 × 9290 = $603.85

Total amount that the sales person would earn is

46+ 603.85 = $649.85

8 0
3 years ago
What is the probability of getting heads and a b, c, and d
sp2606 [1]
I mean probably of getting head is a half if that's what u mean but what is a,b,c,d
4 0
4 years ago
Which properties could you use to solve the following expression?
lesantik [10]

Answer:

associative only!!!!!!!!!!!!!

7 0
3 years ago
The slope of the line that contains the points (2, 14) and (3, 20) is 6. What is the y-intercept?
boyakko [2]

Answer:

B. 2 [0, 2]

Step-by-step explanation:

Plug the coordinates into the Slope-Intercept Formula. It does not matter which ordered pair you choose:

20 = 6[3] + b

18

2 = b

y = 6x + 2

__________________________________________________________

14 = 6[2] + b

12

2 = b

y = 6x + 2

** You see? I told you that it did not matter which ordered pair you choose because you will always get the exact same result.

I am joyous to assist you anytime.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Consider functions f and g below.
    6·2 answers
  • Is 600 1/10th of 500-
    8·2 answers
  • If a woman making $31,000 a year receives a cost-of-living increase of 2.4%, what will her new salary be?
    5·1 answer
  • Brian Kelly earns $7.49 per hour. Find his gross income for a 40-hour work week
    5·2 answers
  • at a school Fair 70% of the people are under 16 years old one third of the people remaining are teachers if there are 21 teacher
    7·1 answer
  • Give the slope between the points<br> (-2,0) (8,-5)
    13·1 answer
  • Multiply (2x^2-3x+1)*(x^2-4x-3)
    9·1 answer
  • A 16-fl oz bottle of juice cost $2.00 what is the unit cost
    10·1 answer
  • what is the perimeter measured in centimeters of rectangle picture below do not include units in your answer​
    9·1 answer
  • Write 2.786 as a fraction in common form
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!