1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
expeople1 [14]
2 years ago
14

Your friend just purchased a new sports car for $32,000. He received $6,000 for his trade in and he used that money as a down pa

yment for the new sports car. He financed the vehicle at 6.76% APR over 48 months with a monthly payment of $619.71. Determine, from the information given, the installment price of the loan. a. $38,000.00 c. $29,746.08 b. $32,000.00 d. $26,000.00
Mathematics
2 answers:
mylen [45]2 years ago
7 0

Answer:

Option (c) is correct.

The Installment price of the loan is $29,746.08

Step-by-step explanation:

Given:  Your friend just purchased a new sports car for $32,000.  He received $6,000 for his trade in and he used that money as a down payment for the new sports car. He financed the vehicle at 6.76% APR over 48 months with a monthly payment of $619.71.

We have to determine the installment price of the loan.  

Installment price of the loan is the type of loan that is repaid in the form of monthly installment and is calculated by multiplying the  total monthly  payment given in installment with the number of months payment is made.

That is

In the given question

monthly payment is $619.71

and time period =  48 months

Thus,  Installment price of the loan =  $619.71  × 48 = $29,746.08

Thus, the Installment price of the loan is $29,746.08

V125BC [204]2 years ago
5 0
Hi there

the installment price of the loan is

619.71×48=29,746.08....answer

Hope it helps
You might be interested in
Simplify the expression.<br> 2.5-5.5n - 3n + 6
Snowcat [4.5K]

simplified, it should be -8.5n+8.5

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do you write 2sin5cos5 as a single trigonomic ratio?
erastova [34]

Answer:

ertyui

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Suppose that x and y vary inversely, and x = 12 when y = 8 . Write the function that models the inverse variation.
Alja [10]

Answer:

y=\frac{96}{x}

Step-by-step explanation:

So when x and y, vary inversely, it means that the product of x and y will remain constant such that: xy=c. This means that the function can be defined as y=\frac{c}{x} by dividing both sides by x. In this case x=12, and y=8, this means the constant is equal to 12 * 8 which is 96. So we have the equation:  xy = 96, which can be defined as y=\frac{96}{x}

7 0
1 year ago
Please help me with this!
Reil [10]

Answer:

11^5 and 11 * 11 * 11 * 11 * 11

Step-by-step explanation:

They are the same thing. Both are multiplying eleven 5 times.

5 0
2 years ago
Oranges sell 8 for $1.84. Find the unit rate.
sweet-ann [11.9K]

Step-by-step explanation:

oranges sell 8 for 1.84$

so,

1 unit orange =\tt{\dfrac{1.84}{8}=0.23\$ } ⠀

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Which expression represents the distance between −14.6 and −5.2 on the number line? 
    7·2 answers
  • What equation equals 201?
    8·2 answers
  • Write the equation of a line that goes through point (0, -8) and has a slope of 0
    7·1 answer
  • Simplify completely: 3x+18 / 18<br><br> 1) x<br> 2) 3x<br> 3) x+6 / 6<br> 4) x+18 / 6 ...?
    15·1 answer
  • What is the value of y for the linear equation, <br> x + x = 2x - 4y +16
    5·2 answers
  • Helppp!!!!!!!!!!!!!!
    12·1 answer
  • The range of fx=4x is
    14·1 answer
  • Write 9 as a product of two primes.
    13·2 answers
  • Divide.<br> x2 + 2x - 49<br> X +8<br> The answer is<br> (Simplify your answer.)
    9·2 answers
  • there is a ratio of 5 girls to 3 boys in the chorus. there are 24 in the chorus. how many girls are in the chorus
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!