1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gekata [30.6K]
2 years ago
7

Is dollars 250 is to be divided among Neymar Rohit Sharma and Nadal so that Neymar gets two parts Rohit gets three parts and Nad

al gets 5 parts how much money will we get? What will it be in percentage
Mathematics
2 answers:
Hatshy [7]2 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Total amount of money to be shared among Neymar, Rohit Sharma and Nadal is $250

Neymar gets two parts. This means that Neymar gets 1/2 × total amount of money.

Neymar gets 1/2 × 250 = 125

The percentage will be amount that Neymar gets divided by the total amount and multiplied by 100. It becomes

125/250 × 100 = 50%

Rohit gets three parts. This means that Rohit gets 1/3 × total amount of money.

Rohit gets 1/3 × 250 = 83.33

The percentage will be amount that Rohit gets divided by the total amount and multiplied by 100. It becomes

83.33/250 × 100 = 33.33%

Nadal gets five parts. This means that Nadal gets 1/5 × total amount of money.

Nadal gets 1/5 × 250 = 50

The percentage will be amount that Nadal gets divided by the total amount and multiplied by 100. It becomes

50/250 × 100 = 20%

IrinaK [193]2 years ago
5 0

Answer:

  • Neymar: $50, 20%
  • Rohit: $75, 30%
  • Nadal: $125, 50%

Step-by-step explanation:

A total of 10 parts are allocated to Neymar, Rohit, and Nadal, so each part represents 1/10 of the amount, or 10%.

Neymar gets 2 parts, or 20% of $250, so gets $50.

Rohit gets 3 parts, or 30% of $250, so gets $75.

Nadal gets 5 parts, or 50% of $250, so gets $125.

_____

<em>Comment on the question</em>

The question seems incomplete in that there are 4 names, but only 3 allocations.

You might be interested in
Is negative 19/3 bigger than negative 6.375
Paul [167]
No its smaller............................
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A bowl contained 250 skittles. The result of 25 fruit-flavored candies pulled at random is given below. Based on this informatio
Anastaziya [24]

OK so you have 250 skittles. But you only pull out 25. You pull out 5 red skittles, 7 yellow skittles,8 orange skittles,2 green skittles and 3 purple skittles. So how many red skittles are in the whole box. The way i would look at it is theres 5 red skittles in every 25 skittles. So whats 250 divided by 25 that would be 10. So you can imagine you have 10 groups of skittles. In each group theres 5 skittles. So all together there would be 50 red skittles. Sooo based on the infromation there would be 50 red skittles expected in the box. I hope this helped pls mark me as brainliest!!

7 0
2 years ago
Find the approximate side length of a square game board with an area of 199 Inches Squared
astra-53 [7]
The inch is up to28383929 feet up
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can u help me plz ?
natita [175]

Answer:

82 grams

Step-by-step explanation:

each rubber band weighs 3 grams because when 2 bands were added to 88 grams it went up 6 grams and six divided by 2 equals 3.

8 0
3 years ago
The daily high temperatures for two cities are measured for a month. The results are shown in the box plot.
sattari [20]

Answer:

Interquartile range

Step-by-step explanation:

Range = 32, 29

Median = -6, 3

Upper quatile = 2, 13

Interquartile range = 11, 23

==> Interquartile range has the greatest difference of 23-11 = 12

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help extra points URGENT
    9·1 answer
  • Which statement accurately represents the relationship between pressure and volume? As pressure increases, volume increases. As
    13·2 answers
  • X(3+y-2) ; use x=3 and y=3
    14·1 answer
  • 36 is 9% of what number
    10·2 answers
  • Coordinates of a Pre-image
    9·2 answers
  • The cube of twice a number
    9·1 answer
  • Find the value of each variable that makes the equation true.
    13·1 answer
  • 9/16 divided by 9 plz help thx for everyone that has helped me
    9·1 answer
  • Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
    10·1 answer
  • I need help please hurry&lt;343
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!