1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
castortr0y [4]
2 years ago
12

Product is a 12-ounce bottle of generic mouthwash that sells for dollar 39 product B is a 24 ounce bottle of mouthwash that cost

$2.79 which one is the better buy
Mathematics
2 answers:
Nonamiya [84]2 years ago
8 0
Prob product B it is more better.
Marizza181 [45]2 years ago
3 0
The 12 ounce bottle is a better buy as the customer spends less per ounce ($0.1158/oz) than the 24 ounce ($0.1163/oz). 
You might be interested in
Please help, I don't know how to do this and need it done quickly, thanks for your help and time! have a good day :)
Olenka [21]
Sin50° = BC/3
3sin50° = BC
BC = 2.981
Hope this helped!
7 0
3 years ago
Which of the following graphs represents a function?
kirza4 [7]

The third graph represents a function.

In a function, every input (x value) has <em>exactly</em> one output (y value). If even a single input has zero or two outputs, the graph does not represent a function.

A good way of testing this is using a vertical line. As you move a vertical line from left to right across a graph, it should always be touching exactly one point on the graphed line.

In this case, every graph fails this vertical line test except for the third graph, so the third graph represents a function.

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
A contracting company rents a generator for 6 hours and a heavy duty saw for 6 hours total cost of $48 for another job the compa
Wewaii [24]

Answer:

the hourly rates are $8 and $10 respectively

Step-by-step explanation:

Given that

The generator rents for 6 hours and the total cost is $48

And, for another job The generator rents for 4 hours and the total cost is $40

We need to find out the hourly rates

For the first one

= $48 ÷ 6 hours

= $8

For the second one

= $40 ÷ 4 hours

= $10

Hence, the hourly rates are $8 and $10 respectively

6 0
3 years ago
Hep I’ll give brainliest
PilotLPTM [1.2K]
Use this to help you.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following pairs of functions are inverses of each other ​
Ghella [55]

Option (A) represents the function and its inverse of a function option (A) is correct.

<h3>What is a function?</h3>

It is defined as a special type of relationship, and they have a predefined domain and range according to the function every value in the domain is related to exactly one value in the range.

We have a function and inverse of a function shown in the picture.

Checking for option (A):

\rm f(x) = \dfrac{x}{4}+10 \ \ \ and \  \ \ g(x)  = 4x -10

Taking f(x):

\rm f(x) = \dfrac{x}{4}+10

To find the inverse of a function interchange the x and y variables:

f(x) → x

x  → g(x)

\rm x = \dfrac{g(x)}{4}+10

Solving:

4x = g(x) + 10

g(x) = 4x - 10

Similarly, we can find the inverse of a function.

Thus, option (A) represents the function and its inverse of a function option (A) is correct.

Learn more about the function here:

brainly.com/question/5245372

#SPJ1

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Finals are​ over, and you are moving back home for the summer. You need to rent a truck to move your possessions from the colleg
    6·1 answer
  • Expand - 10 (b-9) <br>Please do this quickly ​
    10·1 answer
  • some help me please help me please help me please help me please help me please help me please help me please
    15·2 answers
  • What is Newton’s law
    9·1 answer
  • Is there a relationship between the distance and the sum? Is there a relationship between the distance and the difference?
    5·1 answer
  • There are 1250 students at Cypress Middle School. 42% of the students are enrolled in PE.
    9·1 answer
  • Please help I need to get this done will brainlist
    6·1 answer
  • i need the answer and explanation for this problem Samuel buys 7 pounds of apples for $8.75. Use a unit rate to find how much 3
    15·2 answers
  • HELP ASAP I WILL GIVE BRAINIEST AND 100 POINTS PLEASEE
    13·2 answers
  • Please help asap<br><br><br>6<br><br>9<br><br>18
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!