The system of equations has one solution
Answer:
True
Step-by-step explanation:
No need for explanation
Answer:
-33 and -21
Step-by-step explanation:
-36, <u>-33</u>, -30, -27, -24, <u>-21</u>, -18
-36
-36 + 3 = -33
-33 + 3 = -30
-30 + 3 = -27
-27 + 3 = -24
-24 + 3 = -21
-21 + 3 = -18
Answer:
unit rate: $7.45/2.5 lbs of steak
--------------------------------
reduced:
7.45 dollars /2.5 pounds
GCF=0.5
7.45/0.5=14.9$
2.5/0.5=5
unit rate:
$14.9/5 pounds
Step-by-step explanation: