1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luda [366]
2 years ago
15

Jason has 56 pennies to stack equally in 8 piles.Which equation can help you find 56 = 8?​

Mathematics
2 answers:
Arada [10]2 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

56 divided by 8 . 56/8. 56/8 = 7

bogdanovich [222]2 years ago
7 0

Answer:

theres 7pennnies in each stack

Step-by-step explanation:

56 divide by 8 = 7

You might be interested in
Could someone help?<br> I’m confused
andre [41]
He will only need to sell one
3 0
3 years ago
WHAT IS 1/2 + 3/4 PLZ ANSWER REALLY REALLY URGENT!!!!!!!!!!!!!
Gnesinka [82]

Answer:   it is 1.25

hope i helped

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A six-sided die is rolled eleven times. What is the probability that the die will show an even number exactly nine times?
Black_prince [1.1K]

Answer:

It is D

Step-by-step explanation:

6 x 11 = 66

3 x 9 = 27

4 0
2 years ago
A shop is having a sale all items are reduced work out the sale price of an item normally priced at £60
Naddik [55]

Question:

A shop is having a sales all items are reduced by 25%. Work out the sale price of an item normally priced at £60?

Answer:

The new price is £45

Step-by-step explanation:

Given

Sales\ price = \pounds 60

Rate = 25\%

First, calculate the reduction

Reduction = Rate * Sales\ price

Reduction = 25\% * \pounds 60

Reduction = \pounds 15

The new price is:

New = Sales\ price - Reduction

New = \pounds 60 - \pounds 15

New = \pounds 45

3 0
3 years ago
Help me on this question
aivan3 [116]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

If Sean wants to but both the muffin and cookie then this addition. 3 +m shows the correct expression. the answer is b

4 0
3 years ago
Other questions:
  • During a 10 day period, Officer Mandel drove his patrol motorcycle 1320 miles. If he drove 105 miles on one day, how many miles
    14·1 answer
  • Homeroom 101 and homeroom 102 share a hallway bulletin board. If homeroom 101 uses 3/5 of their half to display artwork, what fr
    10·1 answer
  • How can you write 3/5 as a decimal
    7·2 answers
  • What is the product of 29×82
    8·2 answers
  • A 4-pint carton of fruit punch costs $1.80. What is the price per quart
    5·1 answer
  • 18. Which number rounds to 0.94 when rounded to the nearesthundredth?
    13·2 answers
  • Caroline drew two triangles and used them to construct a rhombus with two acute angles and two obtuse angles. Which could be one
    14·1 answer
  • This is a cookie with marshmallows over top, and chocolate covered over top of a cookie, how many bytes does it take to finish t
    13·2 answers
  • Give the dregree for the polynomial
    8·1 answer
  • Negative 4 squared + (5 minus 2) (negative 6)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!