Answer:
√12 in nearest tenth is 3.5 is the answer
Answer:
You will save $2 if you buy from Picture Perfect Pizza instead of Pizza Outpost.
Step-by-step explanation:
First we need to find the unit rate of each pizza from each pizza place.
Picture Perfect Pizza: $3÷2 = $1.50
Pizza Outpost: $7÷4 = $1.75
Picture Perfect Pizza: $1.5 * 8 = $12
Pizza Outpost: $1.75*8 = $14
Answer:
you can try adding the adding angles up to 180
or if its graphed you can count the units
Step-by-step explanation:
and know that all four sides are congruent and diagonals are perpendicular
i tried :)
A) Height -7 = base
B) .5 * height * base = 60
Substituting A into B
B) .5 * height * (height -7) = 60
B) .5*height^2 -3.5*height = 60
B) .5*height^2 -3.5*height -60 = 0
Using the quadratic formula:
Height = 15
Subtracting 7 gives us the base length
Base = 8
**************************************************************
Double-Check
.5 * 15 * 8 = 60
8x + 7 = 5
A "product" is the result of a multiplication operation. So the product of a number, ( which we will call x,) and 8 would be 8x. (Or 8*"x" number) 7 more than that product would be 8x + 7 = 5
Hope that this helps!