1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mrac [35]
3 years ago
9

Jordan is driving to a concert and needs to pay for parking. There is an automatic fee of $11 just to enter the parking lot, and

when he leaves the lot, he will have to pay an additional $4 for every hour he had his car in the lot. How much total money would Jordan have to pay for parking if he left his car in the lot for 2 hours? How much would Jordan have to pay if he left his car in the lot for tt hours?
Mathematics
1 answer:
kow [346]3 years ago
8 0

Answer:

$19

Step-by-step explanation:

11+8 because every hour is =4 dollars and he was there for two hours which gave him 8 so 11+8=19 Jordan has to pay 19 dollars

You might be interested in
23 is 85% of what number?
Luda [366]
23 is 85% of 27.05882353
3 0
4 years ago
One half Of a number added to two thirds Of The number Is 21 . Find The number.
elena-s [515]
The number would be 18.
Half of 18 = 9
Two thirds of 18 = 12
9 + 12 = 21
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Does anyone know the answer!!!!
egoroff_w [7]

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I will give brainliest answer
andrezito [222]

Answer:

The answer would be 12.571428571 units or 12.57units.

7 0
3 years ago
What is four hundred eight thousand,seventeen in standard form and expanded form?
mestny [16]
408,017 is in standard form and
400,000+8,000+10+7=408,017 is expanded form
sixty five thousand and fifty eight is word form
60,000+5,000+50+8=65͵058 is expanded form
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help ahhhhhh!!
    9·2 answers
  • 9p+8=10p+7 is this equation open or false?
    12·2 answers
  • 1550 were sold in a month if 30% of the pies were banana cream how many bananas cream pies were sold
    14·1 answer
  • Zahra wants the equation below to have an infinite number of solutions when the missing number is placed in the box. Box (x minu
    9·1 answer
  • At a grocery store a 18 oz box of cereal costs $5.22. What is the price per ounce?
    13·2 answers
  • Which of the following expressions are equivalent
    12·1 answer
  • What is 16/14 in mixed number
    12·2 answers
  • Pearls Olive Company wants to design a new cylindrical shaped can for their olives. The radius of the original can is 4 cm and t
    8·1 answer
  • How would I prove the congruency of these triangles?
    6·2 answers
  • Mrs. Gray bought 6 pairs of socks for $14.70. She later bought 5 pairs of the same socks for $12.25. Is the relationship proport
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!