1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mylen [45]
2 years ago
10

Can anyone help me? Please

Mathematics
1 answer:
Citrus2011 [14]2 years ago
5 0

Answer:

work is shown and pictured

You might be interested in
Find the mean of the data set: 9 4 7 3 10 9
almond37 [142]
To find the mean, add up at the numbers and divide by the number of numbers in the set (6)

9 + 4 + 7 + 3 + 10 + 9 = 
9 + 11 + 12 + 10
20 + 22
42 

42 / 6 = 7

the mean is 7.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you please help me with this problem ​
Aleks04 [339]
PASS IS INTERCEPTED AT THE GOAL LINE BY MALCOLM BUTLER
8 0
2 years ago
NEED HELP FAST!!!
baherus [9]
We know the y intercept is 16 because y=16 when x=0.

Find slope by calculating change in y over change in x.
(12-16)/(2-0)
-4/2
-2

Plug both values into slope intercept form. y=mx+b where m is slope and b is the y intercept.

Final answer: y=-2x+16
4 0
3 years ago
Students are auditioning for a school play. Only 18 of the 45 students
o-na [289]
It should be 40%, you convert 18/45 to a decimal then multiply by 100
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
coca-cola $1.29 for 1.25 L or Pepsi $2.49 for 2 L.find the unit price of each and choose the better deal.
lys-0071 [83]

Answer:

Coca Cola

Step-by-step explanation:

To find the unit price, divide the cost by the amount

Coca-Cola:

cost/amount

1.29/1.25=1.032

Rounded to the nearest cent: 1.03

Pepsi:

cost/amount

2.49/2=1.245

Rounded to the nearest cent: 1.25

So, Coca Cola is the better deal

Hope this helps! :)

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Ravi is driving 440 miles to visit his grandma.
    11·1 answer
  • A waether forecast predicts a 30% chance of rain for each of the next 3 days. Describe a way to stimulate the chance that it wil
    10·1 answer
  • Given: 4x – 2y = 8 Transform the equation into slope-intercept form. Find the slope and y-intercept of the line. Find the equati
    8·1 answer
  • Write the patterns and total then the equation of 8+2
    5·2 answers
  • Please help: y − 5x = 3<br> solve for y.
    5·1 answer
  • PLS HURRY Kimberly had p coins. Then she found 5 more coins in a drawer. Write an expression that
    7·2 answers
  • Chelsea has 78
    12·1 answer
  • Write the equation of the line in POINT SLOPE FORM that passes through the point
    12·1 answer
  • A jet takes the same time to travel 2580 km with the wind as it does to travel 1800 km against the wind. If its speed, relative
    11·1 answer
  • Someone pls help me with this I will make you brain
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!