1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sloan [31]
3 years ago
12

In the past you paid $800 per month to rent your apartment. You now pay

Mathematics
1 answer:
Andreyy893 years ago
8 0
800 - 900 = -100. = 100/800=.125 x 100 = 12.5% increase.
You might be interested in
What is 78% of $650?
yKpoI14uk [10]

Answer:

$507

Step-by-step explanation:

you should use desmos :)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A machine stamps 3600 metal parts in 12 minutes. Find the unit rate in parts per minute.
Studentka2010 [4]

Answer:

300

Step-by-step explanation:

you just divide the number of parts by minutes. In this case, 3600/12=300. There's your answer

5 0
3 years ago
16) The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $8 per
zaharov [31]

Answer:

The amount of peanuts to use is 5 pounds and that of cashews is 30 pounds.

Step-by-step explanation:

Let the amount of peanut to use to be x

Let the amount of cashews to use to be 35-x

Form equations to compare amounts for individual foods and the mixture

8x+15(35-x)=35(14)\\\\8x+525-15x=490\\\\7x=35\\\\x=5\\\\

So the pounds to be used for peanuts is 5 pounds

The pounds to be used for cashews will be 35-x= 35-5=30 pounds

Learn More

Mixtures : brainly.com/question/11497620

Keywords : Mixture

#LearnwithBrainly

5 0
4 years ago
If the volume of a sphere is 256π/3 what is the radius?
Rzqust [24]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

The volume of a sphere is equal to 4/3πr³.

Set up the equation;

4/3πr³=256π/3

Multiple both sides by 3/(4π):

r³=64

r=∛64=4 (ans)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sadie finished her math test in sixteen minutes less than three times the amount of times it took her friend Laura to finish.if
amid [387]

Answer:

Sadie took 47 minutes to finish her test.

Step-by-step explanation:

Let Laura's time be x minutes.

Then we have:

x + 3x - 16 = 68

4x = 84

x = 21 minutes.

So Sadie took 3(21) - 16 = 63-16

= 47 minutes.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • If 6 kg of<br>biscut cost $27<br>Calculate the cost of<br>13kg of biscuits​
    7·1 answer
  • Pabia made $270.00 for 18 hours of work
    6·1 answer
  • Change the fraction to a decimal. a. 6⁄100 b. 43⁄100 c. 3⁄10 d. 4 23⁄1,000
    11·1 answer
  • The picture is above I’ll make as brainliest.
    14·2 answers
  • Please help me with this! Thank you!
    15·1 answer
  • The box plot shows the number of raisins found in sample boxes from Brand C and from Brand D. Each box weighs the same. What cou
    7·2 answers
  • I’m not sure what I’m doing here done everything they say to do but I keep getting it wrong pls explain
    14·1 answer
  • If 3(x + 5) = 39, then what is x?
    5·2 answers
  • Help me and i will give every thing brainiest and thank and rating
    10·1 answer
  • Ling must spend no more than $40.00 on decorations for a party. She has spent $10.00 on streamers and wants to buy bags of ballo
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!