A wholesaler purchased a certain number of books for $864. If the price per book was $3 less, the number of the books that could
be purchased for $864 would be 4 more. How much did each book cost originally?
1 answer:
Answer:
$27
Step-by-step explanation:
b will be the number of books and p will be the price, now we just use a system of equations
bp = 864
b=864/p
(b+4)(p-3) = 864
(864/p +4)(p-3) = 864
864 - 2592/p + 4p -12 = 864
864p - 2592 + 4p^2 -12p - 864p = 0
4p^2 -12p -2592 = 0
4(p^2 - 3p -648) = 0
4((p - 3/2)^2 - 2601/4) = 0 (completed the square here)
4(p - 3/2)^2 -2601 = 0
p = +/-51/2+3/2
p = 27 or -24
A negative price doesn't make sense so it's 27, now we go back to the other equation if you want to find the number of books.
b=864/p
b = 864/27
b = 32
You might be interested in
$1380 is the price of the bike, because $276 multiplied by 5 is $1380
Answer:
whatt is that the question
Answer:
10p+5
Step-by-step explanation:
Answer:

Step-by-step explanation:
The domain of the function is the set of all possible inputs for the function. Therefore, the set of all possible inputs is
.
16 desserts 8+8+8+8+8= 40 so 2/5 of 40 is 16
Hope this help Have a great day.