1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
emmasim [6.3K]
3 years ago
6

A wholesaler purchased a certain number of books for $864. If the price per book was $3 less, the number of the books that could

be purchased for $864 would be 4 more. How much did each book cost originally?
Mathematics
1 answer:
Goshia [24]3 years ago
7 0

Answer:

$27

Step-by-step explanation:

b will be the number of books and p will be the price, now we just use a system of equations

bp = 864

       b=864/p

(b+4)(p-3) = 864

(864/p +4)(p-3) = 864

864 - 2592/p + 4p -12 = 864

864p - 2592 + 4p^2 -12p - 864p = 0

4p^2 -12p -2592 = 0

4(p^2 - 3p -648) = 0

4((p - 3/2)^2 - 2601/4) = 0 (completed the square here)

4(p - 3/2)^2 -2601 = 0

p = +/-51/2+3/2

p = 27 or -24

A negative price doesn't make sense so it's 27, now we go back to the other equation if you want to find the number of books.  

b=864/p

b = 864/27

b = 32

You might be interested in
Find the length of the unknown side. Round your answer to the nearest tenth.
slamgirl [31]

Answer:

11.5

Step-by-step explanation

a^2+b^2=c^2

8(8)+(x)^2=196

64 + x^2=196

\sqrt{x^{2} }=\sqrt{132}

x=11.48

x=11.5 rounded

6 0
3 years ago
A mechanic charges $45 per hour and parts cost $125 write an expression for the total if the mechanic works h hours
Free_Kalibri [48]
This is my expression: 45h + 125. I hope this helps.
4 0
3 years ago
Tep 3: What factor is used to convert miles per minute<br> to miles per hour?
Levart [38]

Answer:

x them by 60 because there are 60 minutes in an hour.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The measure of angle QPR = ??? degrees
Ostrovityanka [42]
The measure of angle QPR is 30 degrees
3 0
3 years ago
I NEED HELP WITH THIS QUESTION PLEASE!!
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

They Sold 100 General Tickets And 250 Student Tickets.

Step-by-step explanation:

100x8= 800

250x5=1250

1250+800=2050

Hope This Helped!

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which one is greater 1/6 or 1/12​
    10·2 answers
  • Help last question!!! Please
    15·1 answer
  • Pls help ASAP!!!!!!!!!!!!​
    15·1 answer
  • What is 3a2 + a2 added to a + 6?
    5·2 answers
  • Can anyone help me with 49 and 50 thank you
    5·1 answer
  • Rayville Elementary sponsors a math competition for 78 students. During the competition, the students work a total of 8,970 math
    9·1 answer
  • Please look at attached file
    7·1 answer
  • Can someone answer these for me (real answers only please) thank you!!!!!!
    14·2 answers
  • Sarah earned a 4% commission on all of her sales in March. Her total sales were 80,000 in March, How many money did she earn. Fr
    12·1 answer
  • Help on this. missed class today confused on this
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!