1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alukav5142 [94]
3 years ago
14

Cosy of a comic book: $3.95 markup: 20%

Mathematics
1 answer:
babymother [125]3 years ago
3 0
So what you need to do is take your Initial value of 3.95

y=3.95(1+.2)  You start with 1 book of 3.95 and if yo mark it up 20% thats .2 out of 1 so you add 1+.2 to get 1.2 and times 3.95 times 1.2 to get <span>4.74

Y=</span><span>4.74

So the markup cost is 4.74</span>
You might be interested in
Ms. Moneyhun's son, Sam, just learned to crawl. He can crawl 20 ft in one minute. How many feet can Sam crawl in one hour? (Hint
almond37 [142]

Answer:

1200 ft in one hour

Step-by-step explanation:

The ratio of Sam crawling 20 ft in one minute can be written as:

20:1

Multiply the ratio by 60 to get the minutes to 60 minutes, because there are 60 minutes in an hour:

 20    :    1

×60     ×60

To get:

1200:60  ⇒  This means Sam can crawl 1200 ft in 60 minutes, which is the same as 1200 ft in one hour.

<em>Hope this helps!</em> :)

6 0
3 years ago
Plsss help meee :)))
lorasvet [3.4K]

Answer:

6*(-5)

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A triangular sail has base of 4 feet and a height of 5 1/2 feet. What is the area of the sail?
Step2247 [10]
Area of a triangle: (1/2)bh, where b = base and h = height

(1/2) x 4 x (11/2) 
= (4/2) x (11/2)
= 2 x (11/2) 
= 11
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write a system of equations and solve
Semenov [28]
c+b=7
5c+45b=195

c+b=7 --> c=7-b
5c+45b=195

5(7-b)+45b=195
35-5b+45b=195
35+40b=195
40b=160
b=4

c+(4)=7
c=3

cars:3 \\ &#10;buses:4
3 0
3 years ago
Felipe made $168 for 8 hours of work. At the same rate, how much would he make for 18 hours of work?
MrMuchimi

Answer: $378

Step-by-step explanation: 18/8=2.25

Multiply 2.25 and 168 to get 378

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Jorge wrote the equation Negative 6 x + 4 x = 8. What is the value of x?<br> –4<br> –2<br> 2<br> 4
    12·2 answers
  • InstructionsSearch your home for a rectangular prism. Some examples are a cereal box, a CD case, or a coffee table. Measure your
    10·1 answer
  • How do you figure out the value of 1/10th of 20.44
    13·1 answer
  • Find the acute angle between the lines. x+2y=7 and 5x-y=2
    13·1 answer
  • Increase 250ml by 85%
    12·1 answer
  • The measure of angle theta is 7pi/6
    15·1 answer
  • 1 1/4 x 1/5 in simplest form
    9·2 answers
  • Find the unite rate 380 19
    14·1 answer
  • Sandra bought 3 pounds of sweet potatoes for $4.89. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    11·2 answers
  • Write 3 + 0.3 + 0.01 + 0.002 in standard form.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!