1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natima [27]
3 years ago
15

Need Answer ASAP

Mathematics
2 answers:
Minchanka [31]3 years ago
5 0

PARALLEL slopes always have the same slope no matter what because they are parallel

jonny [76]3 years ago
5 0

Answer:

y=47x-654

Step-by-step explanation:

To find the line parallel to the given linear equation, we have to use the same slope, because the condition of parallelism is that they must have the same slope.

So, the slope of the given line is m=47, because it's expressed in slope-intercept form, where the coefficient of the variable <em>x </em>is the slope.

Now, we know that they new parallel lines must have a slope equal to 47, and must pass through (14,4). Using this data, we apply the point-slope formula to find the equation of the new line:

y-y_{1}=m(x-x_{1})\\y-4=47(x-14)\\y=47x-658+4\\y=47x-654

The image attached shows the parallelism.

Therefore, the answer is y=47x-654

You might be interested in
SOMEONE PLEASE HELP!!!
SVETLANKA909090 [29]
ST = 1/2 (RV) = VQ = 6

answer

ST = 6

hope it helps
8 0
3 years ago
a box cost $2.48, but it is on sale for $1.49. How much do you save on one box when bought on sale? Now how much would you save
Thepotemich [5.8K]

Answer:

1. $0.99

2. $1.98

Step-by-step explanation:

1. From the question we have

Cost of box = $2.48

Selling price = $1.49

That is the box is discounted from $2.48 to $1.49

Therefore, amount saved = $2.48 - $1.49 = $0.99

2. The amount saved from buying a second box is hence;

2 × $0.99 = $1.98

Hence, as the number of boxes bought increases, the amount saved increases

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many times does 50 go into 85
vitfil [10]
If you would like to know how many times does 50 go into 85, you can calculate this using the following steps:

85 / 50 = 17 / 10 = 1.7

The correct result would be 1.7.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Anyone want to help me with this please?
tino4ka555 [31]
DONT CLICK THE LINK ABOVE ! its a scam ! stay safe !
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
An equation is shown.
Anit [1.1K]
We take the equation 4x+y=5 and subtract 4x from both sides to get
                                              y = 5 - 4x
The answer to this question is <span>y=5−4x.</span>
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which expressions are correct for the situation?
    10·2 answers
  • If the ratio is 8:7, how many boys and girls campers when there is a 195 campers
    5·1 answer
  • HELP ASAP PLEASE
    15·2 answers
  • A package of crackers weighing 8.2 Oz cost $2.87 what is the cost per ounce of the crackers
    11·1 answer
  • What are the vertex and x-intercepts of the graph of the function given below?<br> y = x^2 - 2x - 48
    14·2 answers
  • 2 2/3 yards = how many feet
    7·2 answers
  • Distinguish between an axoim and a theorem​
    8·1 answer
  • I was a little confused on this problem
    15·1 answer
  • The price of a cake of radius r сm and height h cm is given by the formula
    14·1 answer
  • A. 80<br> B. 50<br> C. 70<br> D. 60
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!