1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxTIMURxx [149]
2 years ago
9

Find each unit price. Which is the better by? Explain please.

Mathematics
2 answers:
Airida [17]2 years ago
7 0
The unit price for the electrical wire is $0.041 per inch which i found by dividing the price by the length which i converted to inches to avoid decimals with the second one. $1.49/36in =$0.041per inch. The second one is $0.69/18in =$0.038 which makes the second one a better deal
Luda [366]2 years ago
5 0
1.49/3

0.5 dollars per feet.

This is a fraction equal to 1.49/3.

We want a unit rate where 1 is the denominator, so we divide the top and bottom by 3.

The answer is 0.49666667, which can be rounded to 0.5
You might be interested in
Green Valley Middle School wants to raise $7,500 for new equipment. If grades 6 and 7 each raise $2,450.25, how much money does
Aleksandr [31]

Answer:

2599.50

Step-by-step explanation:

7500 - 2(2450.25) = 2599.50

6 0
3 years ago
How many ways can the words in d-r-a-g-o-n-f-l-y be arranged
GarryVolchara [31]

Answer:

362880 ways

Step-by-step explanation:

The word dragonfly has 9 different letters.

So, to find how many ways this word can be arranged, we just need to calculate the factorial of 9:

First letter has 9 possibilities

Second letter has 8 possibilities (one used)

Third letter has 7 possibilities (two used), and so on.

So the number of ways is:

9*8*7*6*5*4*3*2*1 = 362880 ways

7 0
3 years ago
If you place a 39-foot ladder against the top of a 23-foot building, how many feet will
Alborosie

Answer:

31.5 ft

Step-by-step explanation:

Use the Pythagorean Theorem

a² + b² = c²

Plug in the knowns

a² + 23² = 39²

Subtract 23² from both sides

a² = 39² - 23²

a² = 1521 - 529

a² = 992

Take the square root of both sides

a = 31.496031496

Rounded

a = 31.5 ft

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the mean of the data set: 9 4 7 3 10 9
almond37 [142]
To find the mean, add up at the numbers and divide by the number of numbers in the set (6)

9 + 4 + 7 + 3 + 10 + 9 = 
9 + 11 + 12 + 10
20 + 22
42 

42 / 6 = 7

the mean is 7.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Calculate the distance traveled when moving at a rate
Mkey [24]

Answer:

dist = 60 mph * (3.5 hrs) = 210 miles

The answer is 210 Miles

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of the 6 in 6,720,341
    15·1 answer
  • emilio types at a rate of 84 words per minute. he claims that he can type a 500-word essay in 5 minutes . is emilios claim sense
    5·2 answers
  • Solve for x <br> 3x-4=26<br><br> i need help
    5·1 answer
  • If each playlist is an average of 45 minutes long the linear function m(x) = 0.75x could be used to find out how many playlist y
    6·1 answer
  • What does 170/100 equal in decimals?
    7·1 answer
  • The point (5,3) lies on the terminal side of an angle in standard position. Select all
    9·1 answer
  • The scale on a map is 1 in: 55 miles. What is the distance on the map between two cities that are 99 miles apart?
    5·2 answers
  • Please help, I beg of y'all <br><br>FIND BD -
    12·1 answer
  • A circular tablecloth covers a table with a diameter of 5 feet. How much trim is needed to put around the edges of the tableclot
    9·1 answer
  • Referring to the figure, find the value of x
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!