1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxTIMURxx [149]
3 years ago
9

Find each unit price. Which is the better by? Explain please.

Mathematics
2 answers:
Airida [17]3 years ago
7 0
The unit price for the electrical wire is $0.041 per inch which i found by dividing the price by the length which i converted to inches to avoid decimals with the second one. $1.49/36in =$0.041per inch. The second one is $0.69/18in =$0.038 which makes the second one a better deal
Luda [366]3 years ago
5 0
1.49/3

0.5 dollars per feet.

This is a fraction equal to 1.49/3.

We want a unit rate where 1 is the denominator, so we divide the top and bottom by 3.

The answer is 0.49666667, which can be rounded to 0.5
You might be interested in
How can you use 4s fact to find 7x8? Give the product in your explanation.
Mkey [24]
So 4's facts

we know that 4 times 2=8 and the associative property of multiplication says
a(bc)=(ab)c

so 7(8) (means 7 times 8) means 7((4)(2)) and associative say we can group them and say (7)(4)(2) so (4)((7)(2)) or 4(14) and 4 times 14=56

7 times 8=56
7 0
3 years ago
Three cards are chosen at random from a standard 52-card deck. What is the probability that they are not all the same color?
rewona [7]
Three cards are selected from a standard deck of <span>52 </span><span>cards. Disregarding the order in which they are drawn, the possible outcomes are </span><span><span>(<span>52/3</span>)</span></span><span>. Out of these, how many include all cards of the same color (say red)? There are </span><span><span>(<span>13/3</span>)</span></span><span> ways in which you can get all 13 red cards.</span>
8 0
3 years ago
Worth 30 points so like can someone help me ?
patriot [66]

-2x+c

-2(6/7)+3/8

-12/7+3/8

-46+21/56

25/56

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a school, for every 5 boys there are12 girls. if there are 300 gilrs how many boys are there?
andrezito [222]
The answer is 125 boys 125:300
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Please help me on this, i dont know how to find the y-value for this type of problem!
ehidna [41]
You multiply 9×7 then you add 1045 and 1125 when you get the answers of 9×7 and 1045+1125 you add them that is your answer
6 0
4 years ago
Other questions:
  • Madeline was completing the square, and her work is shown below. Identify the line where she made her mistake. f(x) = 3x2 + 6x −
    8·2 answers
  • Solving rational equations<br><br> solve for x: 3/x-4=7/x
    8·2 answers
  • Please help ASAP timed!
    10·2 answers
  • The length of a metal rod is 9 3/4 feet. What is the length of 1/4 the rod?
    14·2 answers
  • Which place value do you use to compare the numbers 145525 and 145552?
    13·2 answers
  • An item is priced at $80. It is on sale for 20% off the regular price. What is the sale price?
    11·1 answer
  • Tina has eight packs of paper each of her packs contain 50 sheets. Caz has three packs of paper each of his packs contain 125 sh
    14·1 answer
  • 8.) In a carnival game, you gain $2 if you win and lose $1 if you do not win. If
    8·1 answer
  • If 0 lies in the quadrant IV. What can be the value of cos 0 ?​
    10·2 answers
  • Select all correct answers.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!