1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxTIMURxx [149]
2 years ago
9

Find each unit price. Which is the better by? Explain please.

Mathematics
2 answers:
Airida [17]2 years ago
7 0
The unit price for the electrical wire is $0.041 per inch which i found by dividing the price by the length which i converted to inches to avoid decimals with the second one. $1.49/36in =$0.041per inch. The second one is $0.69/18in =$0.038 which makes the second one a better deal
Luda [366]2 years ago
5 0
1.49/3

0.5 dollars per feet.

This is a fraction equal to 1.49/3.

We want a unit rate where 1 is the denominator, so we divide the top and bottom by 3.

The answer is 0.49666667, which can be rounded to 0.5
You might be interested in
Please help me with this i really need help
kifflom [539]

Answer:

70%

Step-by-step explanation:

The number of students with an April birthday and candles is in the upper left, 14. That’s the “part” Percentage is part/whole x 100.

To figure out the “whole”, you need to add up all the students in the first row of the table, because those are the April birthdays. 14 + 6 = 20

14/20 = 0.7 x 100 = 70%

8 0
2 years ago
Paula's Flowers sells 39 arrangements per week. The flower shop down the street sells
Eddi Din [679]

Answer:

50:39

Step-by-step explanation:

The first number in the context always goes first!

4 0
3 years ago
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7Bn%5E5%7D%7Bn-6%7D%20%2A%20%5Cfrac%7Bn%5E2-6%7D%7Bn%5E8%7D" id="TexFormula1" title="\
ddd [48]

Step-by-step explanation:

Dod you mean

=  \frac{ {n}^{5} }{ {n}^{ - 2} }  \times  \frac{ {n}^{2 - 6} }{ {n}^{8} }

=  {n}^{5 - ( - 2)}  \times  {n}^{2 - 6 - 8}

=  {n}^{7}  \times  {n}^{ - 12}

=  {n}^{7 + ( - 12)}

=  {n}^{ - 5}  =  \frac{1}{ {n}^{5} }

5 0
2 years ago
Is this right? and if so. how
Murrr4er [49]
You answer is correct. For example

Even:
16+4 = 20

194+4=198


Odd:
13+4=17

235+4=239
3 0
3 years ago
What is the value of x?
Charra [1.4K]

Answer:

The value of x

Step-by-step explanation:

Is -3 i think soooooo

4 0
2 years ago
Other questions:
  • A truck needs 7 gallons of fuel to travel 56 miles. Can the truck travel 48 miles with 6 gallons of fuel? Explain.
    13·2 answers
  • Find four consecutive integers such that if the sum of the first and third is increased by 10, the result is 6 greater than 4 ti
    8·1 answer
  • The two sets of data below show the number of bubbles blown in fifty trials using two different bubble solutions.
    6·2 answers
  • Maya, Ahmad, and Joe served a total of 75 orders Monday at the school cafeteria. Joe served 2 times as many orders as Maya. Ahma
    7·1 answer
  • 3) Nancy is 22 years older than her son Roger. In 8 years Nancy will be 3 times as old as Roger is in 2 years.
    5·1 answer
  • 5x and x+5 is this equivalent if so explain even if it isn’t still explain lol
    14·2 answers
  • (-4) * (-4) * (-4) in exponential form will be ???​
    10·1 answer
  • Identify the multiples of the given numbers.
    8·2 answers
  • Find the surface area of a rectangular prism with the length of 8cm, width of 2.5cm and height of 3cm
    12·1 answer
  • How far does the peguin walk in 45 seconds
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!