Answer:
5*7*2 cm
Step-by-step explanation:
Length times width
First question.We will build up the 3-dimensional object from the dimensions shown in the view above. In doing this, the object is as shown in figure 1. So, we need to find the volume of this object. Let's cut off this object into two objects, so in doing this we can find the whole volume as the sum of the volume in green plus the volume in red (both are cubes), so:

So the answer is G.
Second questionThe answer is D. Let's analyze it:
Given that r represents the radius of the pizza and n the number of slices, so if we substitute r in this equation, then the values for n are:






These are the values of n shown in the table above.
The answers should be the last 2
Answer:
times
Step-by-step explanation:

Divide both sides by 5

Hope this helps
5 bags is cheaper because one bag is $3 and 5 bags for ten so to find the unit price the amount (10/ ) the amount of bags (5) so therefore 10/5= $2 which is smaller than the price of an individual bag