Answer:
Step-by-step explanation:
What is the question? Determine the unit price?
$32/(5 pounds) * (1 pound)/(16 ounces) = $0.40/ounce
Unit price
The change in temperature for 1 hour would be -5. hope this helps.
Answer:
A. 200 packages
Step-by-step explanation:
The number of packages per roll can be found by dividing the length of a roll by the length of tape needed for each package.
__
For each package:
(2.375 in/piece)×(4 piece/package) = 9.5 in/package
Per roll:
(1900 in/roll) / (9.5 in/package) = (1900/9.5) packages/roll
= 200 packages/roll
The machine can seal 200 packages with a roll of tape 1900 inches long.
Answer:
In order to evaluate a function, replace the input variable (the number or expression given) (place holder, x). Replace the x by the number or word.
Step-by-step explanation:
Answer:
33/40
Step-by-step explanation:
Find a common multiple or multiply each denominator so 1/5 *8 is 8/40 and 5/8*5 is 25/40, add them together to get 33/40 and simplify