9 months because 4/4 is 12 months. 1/4 is 3 months and you do 3 x 1/= 3/4 and then doo 3 times 3 = 9
Answer:The cost of each can is $ 0.31
.
Step-by-step explanation: You need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate. Hope this helps!!
brianlist please ?
Step-by-step explanation:
<u>Statement Reason </u>
BA and BC opposite rays Given
AC is a straight line Definition of opposite rays
∠ABD + ∠CBD = ∠ABC Angle addition postulate
∠ABD + ∠CBD = 180° Definition of linear pair
m∠ABD = 5x + 7 Given
m∠CBD = 9x + 19 Given
5x + 7 + 9x + 19 = 180 Substitution property of equality
14x = 180 - 26 Subtraction property of equality
x = 154/14 Division property of equality
x = 11 Proved
a)
Dimensions: 7.5m x 4.5m
Cost , x= $14.17/m^2.
The area of the rectangular room can be calculated as,

Now, the cost of carpeting the rectangular room is,

Therefore, the cost of carpeting the room with dimensions 7.5m x 4.5m is $478.24.
b)
Dimensions: 17 yd. x 12 yd.
Cost, x= $25/yd^2.
The area of the rectangular room can be calculated as,

Now, the cost of carpeting the rectangular room is,

Therefore, the cost of carpeting the room with dimensions 17 yd. x 12 yd is $5100.
As you are selling each candy in a packet of 5, you should First divide 360 by 5. This would give you how many let’s say packets you would sell. This would give you 72. Each once you sells at one dollar. Therefore if you sell a total of 72 packets you will do 72 multiplied by 1, which would give you a total of $72z