Answer:
7
Step-by-step explanation:
We can check if it works:
7+(-6) is the same as saying 7-6 which is equal to 1. Therefore, we are correct. Hope I could help!
Answer: 40.87
Step-by-step explanation:
Is the x a multiplacation sign?
To find the cost per yard, divide the cost by the amount:
p: 6.25 / 6.5 = 0.96 --> The cost per yard is $0.96
r: 3 /4 = 0.75 --> The cost per yard is $0.75
b: 8.1 /8.5 = 0.95 --> The cost per yard is $0.95
s: 7.2 / 6 = 1.2 --> The cost per yard is $1.20
In order from cheapest to most expensive:
Red
Brown
Purple
Silver
Hope this helps.
Answer:
41.8 years
Step-by-step explanation:
From

A= 39000
r = 10.5%
P = $ 485
n=12
t = the unknown
t= [ ln(A) - ln(P) ] / n[ln(1 + r/n)]
t= ln 39000 - ln 485/ 12[ln(1+0.105/12)]
t= 10.57 - 6.18/0.105
t= 41.8 years