1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
docker41 [41]
3 years ago
11

the equation 25-3.99p represents the amount of money itzel has left over after buying p bottles of nail polish. what does the co

efficient 3.99 represent in this context
Mathematics
1 answer:
valina [46]3 years ago
7 0

Answer:

The coefficient 3.99 represent the cost of one bottle of nail polish.

Step-by-step explanation:

Given:

The equation to represent the amount of money left after buying 'p' bottles of nail polish is given as:

25-3.99p

The remaining amount with Itzel can be calculated as:

Remaining amount = Initial amount - Cost of 'p' bottles.

The above expression tells us two things:

1. Initial amount of money Itzel has was 25.

2. The cost of 'p' bottles of nail polish is 3.99p.

Therefore, the cost of one bottle is calculated using the unitary method is given as:

\textrm{Cost of 1 bottle}=\frac{\textrm{Cost of 'p' bottles}}{\textrm{Number of bottles}}\\\\\textrm{Cost of 1 bottle}=\frac{3.99p}{p}=3.99

Therefore, cost of 1 bottle of nail polish is 3.99. Hence, coefficient 3.99 represent the cost of one bottle of nail polish.

You might be interested in
An ant can travel at a constant speed of 980 inches every 5 minutes. At this rate, how far can the ant travel in 7 minutes? *
Luda [366]
Answer: 1,372
Reasoning:
980 divided by 5 = 196
196 times 7 = 1,372
5 0
2 years ago
Answer to this please
xenn [34]

Answer:

(150 \times 75 - 75 \times 75 \times 3.14 \times 0.5) \times 0.5 = (11250 - 8831.25) \times 0.5 = 1209.375

5 0
2 years ago
PLZ ANSWER
Veronika [31]
Range
Because it has the biggest difference between the two sets (14 in set 1 and 57 in set 2) so the outlier (the value 63 in set 2) affected it the most
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
That is my question
Margarita [4]

Answer:

His total profit is $213.00

Step-by-step explanation:

He spent $90 on tires ($45x2), $255 on rims ($85x3), and $25 on headlights ($5x5), spending a total of $370.

He sold the tires for a total of $130 ($65x2), the rims for a total of $378 ($126x3), and the headlights for a total of $75 (15x5), a total of $583.  

To find his final profit, you need to subtract what he spent from what he earned when he sold the items.  ($583-$370= $213).

3 0
2 years ago
Four pounds of apples cost $5. Eight pounds of apples cost $10. If the total cost of apples, y, varies directly with the number
VikaD [51]
5/4 = 1.25 per lb

1.25 * 6 = $ 7.50 <==
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Evaluate the Logarithim<br><br> log6 1/36<br><br> base 6<br><br> I need steps please.
    5·2 answers
  • It is a customer appreciation week at the vans shoe outlet, Which means all customers are given a 20% discount on all items. A c
    14·1 answer
  • 1 question pleasee i need this asap!! thank you :D
    9·1 answer
  • What is the answer to 10s+5-4s=23
    14·2 answers
  • 13. Suppose a car dealer sells 2 sport-utility vehicles. How many mid-sized cars must be sold to earn at least S3500?
    6·2 answers
  • G and H are mutually exclusive events.<br> • P(G) = 0.5<br> • P(H) = 0.3<br> Find<br> P(H OR G).
    15·1 answer
  • Which expression is equivalent to 9c + 7c
    12·1 answer
  • PLEASEEE HELPPPP U DONT HAVE TO BE CORRECT JUST HAS TO MAKE SENSEEE PLS HELLPP
    13·2 answers
  • How do you multiply 6 by 67 by 123 by 6789
    12·2 answers
  • 10 feet long and 5 feet wide. What is its area?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!