1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yanalaym [24]
3 years ago
15

Write a word problem that involves comparing unit rates

Mathematics
1 answer:
uysha [10]3 years ago
4 0

Last month, my house used 1,740 kilowatt-hours of electrical energy,
and the part of my bill that charged for the electricity was  $226.20 .

For the same month, my brother in Boston used 1,175 kilowatt-hours
of energy, and the energy part of HIS bill was $199.75 .

Which of us gets the better deal on his electrical energy ?

You might be interested in
What is 16 divided by 14.72
Bogdan [553]
16/14.72=1.08695652174
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nelda baked two kinds of pasta in pans. Each pan was the same size she sliced one pan of pasta into 4 equal pieces. She sliced t
Lemur [1.5K]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

I found this be adding 4 and 6, witch is 2.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP AND EXPLAIN ALSO SHOW WORK​
Goryan [66]

Answer:

x=10

Step-by-step explanation:

Make 2x the only variable on the left side of the equation. Do that by taking 3 and 5 to the left. Note: if you move/transpose any number the sign must change.

2x = 18+5-3

2x=20

Divide both sides of the equation by 2 to make x the only variable left.

x=10

6 0
2 years ago
Which of the following measurements, in centimeters (cm), could be the lengths of the sides of a triangle? Select all that apply
monitta
The answer is
A cuz 3^2+4^2=5^2
5 0
3 years ago
A cab company charges a flat amount of $5 plus $1.10 per mile traveled. If at the end of a cab ride a customer owes the driver $
Luda [366]

I believe that the number of miles traveled would be 8. This is because you would subtract $5.00 from the $13.80 and then divided by $1.10.


8 0
3 years ago
Other questions:
  • The last answer says<br><br> Amount of growth in inches per day of the second plant
    6·1 answer
  • What does writing a number in standard form mean in fourth grade math?
    14·1 answer
  • Which of these rectangular prisms has a base area of 40cm2 and a volume of 160cm3?
    10·2 answers
  • Ishaan is 3 times as old as Christopher and is also 14 years older than Christopher.how old is christopher?
    12·2 answers
  • Graph the piecewise-defined function.
    11·1 answer
  • Please help really important for my grade :(
    10·1 answer
  • An equation is shown. Which of the following is the solution of the equation?
    8·2 answers
  • A wedding website states that the average cost of a wedding is $25,809. One concerned bride hopes that the average is less than
    8·1 answer
  • What is (4×3)÷2+1+2×6
    12·2 answers
  • The original selling price of a share of stock was d dollars. The selling price for a
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!