That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)
First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
Hope this helped!
Answer:
3
Step-by-step explanation:
Hello,
If you are starting with the angle of 40 degrees, you have an adjacent side and hypotenuse. Therefore, it is a cosine relationship.
We can write:
cos(40) = adj / hyp
cos(40) = x / 220
To solve for x, simply multiply 220 by the cos(40).
You can write it as: 220 cos(40)
Good luck,
MrEQ
It’s around 450 euros right now - to figure this out you multiply the number of pounds by the current exchange rate ( which you can look up)