Answer:

Step-by-step explanation:
<u>Equation of a Polynomial</u>
Given the roots x1, x2, and x3 of a cubic polynomial, the equation can be written as:

Where a is the leading coefficient.
We know the three roots of the polynomial -6, -3, and 1, thus:

Since the y-intercept of the polynomial is y=90 when x=0:
90=a(0+6)(0+3)(0-1)
90=a(6)(3)(-1)=-18a
Thus
a = 90/(-18) = -5
The polynomial is:

We must write it in standard form, so we have to multiply all of the factors as follows:





= -2? i dont really know either
Distributive property to become (2x+14)+3x=12
Answer:
Unit rate is $7 per pound.
6 pounds will cost $42
You can buy 10 pounds for $70
Step-by-step explanation:
28/4 = $7 --> Unit rate is $7 per pound.
7 × 6 = $42 --> 6 pounds will cost $42
70/7= 10 --> You can buy 10 pounds for $70