Answer:
In traffic, she drove for 3 hours
and After the traffic cleared she drove for 2 hours.
Explanation:
Given that the road trip was 136 miles;

The first part of the trip there was lots of traffic, she only averaged 16 mph;

The second part of the trip there was no traffic so she could drive 44 mph;

She traveled for a total of 5 hours;

let x represent the time in traffic when she traveled at 16 mph

the time the traffic is clear would be;

Recall that distance equals speed multiply by time;

substituting the values;

solving for x;

So;

Therefore, In traffic, she drove for 3 hours
and After the traffic cleared she drove for 2 hours.
1. 2.00/64=3.125 cents per oz
2. 7.50/256=2.930 cents per oz.
3. The best deal is at the whole sale
Answer:
ugh I think its red
Step-by-step explanation:
I'm kidding its 57
T-2(3-2t)=2t+9
t-6+4t=2t+9
5t-6=2t+9
5t-2t=9+6
3t=15
t=15/3
t=5