1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anestetic [448]
3 years ago
15

Suppose the Fed conducts an open market sale of $50 million in government securities. If the required reserve ratio is 20%, what

is the maximum change in the money supply? Assume that banks try not to hold excess reserves and there is no currency withdrawal from the banking system.
Business
2 answers:
pogonyaev3 years ago
7 0

Answer:

The maximum change in the money supply is 250 million

Explanation:

In this question, we are asked to calculate the maximum change in money supply given that the required reserve ratio is 20%.

Firstly, we need to calculate the multiplier in this case.

The multiplier in this case can be calculated by dividing 1 by the required reserve ratio

Mathematically, multiplier = 1/required reserve ratio = 1/0.2 = 5(kindly note that 20/100 = 0.2)

Now, we move on to calculate the maximum change in the money supply.

This would be equal to multiplier * value of open market sale = 5 * 50 million = 250 million

Therefore, the maximum change in the money supply is 250 million

KATRIN_1 [288]3 years ago
3 0

Answer:

$250 million

Explanation:

we first get the money multiplier  which is

= 1/ reserve ratio

= 1 / 20% = 1 / 0.2 = 5

therefore the money multiplier  = 5

Assume the banks try not to hold excess reserves and also no currency withdrawals form the banking system the Multiplier will be valid to find the maximum change in the money supply

which is calculated as

= money multiplier * value of government security

= 5 * $50 million

= $250 million

You might be interested in
actor Co. can produce a unit of product for the following costs: Direct material $ 8.60 Direct labor 24.60 Overhead 43.00 Total
leva [86]

Answer:

Relevant cost to make = Direct materials + Direct labor + Variable overhead

Relevant cost to make = $8.60 + $24.60 + $43.00 (1-60%)

Relevant cost to make = $8.60 + $24.60 + $17.20

Relevant cost to make = $50.40

Outside supplier cost ($48.40) < Relevant cost to make ($50.40). So, Factor should choose to buy because the relevent cost is less than outside supplier cost.

5 0
3 years ago
Which choice best describes labor laws passed during the New Deal?
Airida [17]
The answer would be

 A. union-friendly 

because during the new deal labor laws that favored unions were passed 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In a 1953 speech, President Dwight Eisenhower listed some things that cost about as much as "one modern heavy-duty bomber": a mo
jarptica [38.1K]

Answer: In Dwight Eisenhower's speech the key points he was trying to make were <em>using scarce resources involves trade offs </em>and the <em>United States government only had so much money.</em>

The correct answers are A and B.

Explanation:

The speech that was given by Eisenhower in 1953 was called "The Change of Peace." He states in this speech that if there is a danger that exists anywhere in the world, then it is shared by all the people. He goes on state that hope should be equally shared by all the people. He then speaks about atomic warfare and atomic bombs and how the U.S and Russia knows the secrets to atomic bombs.

5 0
3 years ago
This occurs when a person or firm purchases new capital. This occurs when a person's income exceeds his consumption. Which of th
Lostsunrise [7]

Answer: Buying $200 stock in AT&T is an example of investment. As in this case the persons income exceeds his consumption and he buys new capital.

Borrowing $1000 from a bank to buy a car to use in business is also an investment as in this case buying a car is like investing in a cash flow producing asset, as the car will be an asset which will help earn money from the pizza business.

Explanation:

Roommate depositing $100 is an example of saving and not investing.

Taking out a mortgage and buying a house is an example of consumption and not investment.

3 0
3 years ago
Kimbeth Manufacturing uses a process cost system to manufacture dust density sensors for the mining industry. The following info
Lena [83]

Answer:

$6 per unit

Explanation:

using the weighted average method:

units completed 92,000 x 100% (both materials and conversion)

ending work in progress 24,000

  • materials 90% completed = 21,600
  • conversion 40% completed = 9,600

equivalent unit conversion costs = total conversion costs / total equivalent units of conversion

  • total conversion costs = $20,320 + $15,240 + $$182,880 + $391,160 = $609,600
  • total equivalent units of conversion = 92,000 + 9,600 = 101,600

equivalent unit conversion costs = $609,600 / 101,600 units = $6 per unit

4 0
3 years ago
Other questions:
  •  Question:
    6·1 answer
  • Planners &amp; Builders, Inc., enters into a contract with O’Reilly to refurbish a garage on his property as an auto repair shop
    15·1 answer
  • During the 16th and 17th centuries many European countries adopted the belief that the best way to have a prosperous country was
    13·1 answer
  • Ralph purchases a porch swing and is assured by the salesperson that it can safely support an adult and hold up to 200 pounds. T
    10·2 answers
  • Branding is used to A. identify, anticipate and satisfy customer requirements. B. determine which products are intended for mark
    14·1 answer
  • In practice, a common way to value a share of stock when a company pays dividends is to value the dividends over the next five y
    15·1 answer
  • ‼️‼️ Which of the following statements about international business is the most
    8·2 answers
  • Yuri owns just one ship, he calls it Previt. The ship is worth $25 million dollars. If the ship sinks, Yuri loses $25 million. T
    15·1 answer
  • Since stocks can be traded online, which purpose is best served by markets?
    11·1 answer
  • The purpose of expansionary monetary policy is to increase:.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!