1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandr82 [10.1K]
3 years ago
13

A cone is placed inside a cylinder as shown. The radius of the cone is half the radius of the cylinder. The height of the cone i

s equal to the radius of the cylinder. What is the volume of the cone in terms of the radius, r?
Mathematics
1 answer:
wolverine [178]3 years ago
6 0
R = radius of cone
2r = radius of cylinder
Then height of cone is 2r.
Volume of Cone is Pi * r^2 * 2r = 2Pi*r^3
You might be interested in
Gavyn was thinking of a number. Gavyn doubles it, then adds 14 to get an answer of 17.2. What was the original number?
VARVARA [1.3K]

Answer:

Original number we'll call "x".

2x + 14 = 17.2

x = 1.6

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
If u get paid 12.00 dollar 40 hours how much money will i have at the end of the month
Lelechka [254]
If she works 40 hours getting paid $12 an hour she will get $480
3 0
3 years ago
Someone please helpp meeeee?!?!!
Marianna [84]

Answer:

Goodluck I had this before and couldn't get it

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What’s the Pythagorean therorimm
Lera25 [3.4K]

Answer:

38.29 i think

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help Im stuck ty ...
Gemiola [76]

Answer:

1500

Step-by-step explanation:

1/4t=500lbs so 500x3=1500

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Which is greater least or equal to
    13·1 answer
  • A particular Spotify playlist contains 105 songs, of which 10 are by the Beatles. Suppose the shuffle feature is used to play th
    15·1 answer
  • Pls help me with this i really need a answer???
    11·2 answers
  • Write 4.029 in expanded form
    10·1 answer
  • PLEASE PLEASE PLEASE HELP
    5·1 answer
  • Seth bought a 12 ounce jar of peanut butter for $ 3.60. What is the unit price?
    9·1 answer
  • Look at the screenshot
    7·2 answers
  • A colony of 85 bacteria doubles in size every 126 minutes. What will the population be 378
    8·2 answers
  • Brianna is about to list her house as For Sale By Owner. She would like to receive a minimum of $213,000 on the sale, but she al
    11·1 answer
  • Lorraine is picking blackberries in her backyard at a rate of 15 berries per minute. After 16 minutes of picking, there are stil
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!