1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ne4ueva [31]
3 years ago
14

Find the surface area of the prism

Mathematics
1 answer:
navik [9.2K]3 years ago
7 0
There are 6 faces to the prism:
2 each of (Length x Width): 2(4 x 4) = 2(16) = 32 m²
2 each of (Length x Heighth): 2(4 x 8) = 2(32) = 64 m²
2 each of (Width x Heighth): 2(4 x 8) = 2(32) = 64 m²

The sum of the faces is the Surface Area (S.A.)
32 m² + 64 m² + 64 m² = S.A.
160 m² = S.A.
You might be interested in
Factorize: x^2 + (a^2+1)/a x+1
In-s [12.5K]

This is what I get not sure if the problem on numerator is together if it is then .  X^2+(a^2+1)     x^2+a^2+1.     -----------------= -----------------   AX+1.                Ax+1  Answer: a^2+x^2+1               ----------------                 AX+1 If I wrote the actual problem wrong let me know. This is what I understood.

5 0
3 years ago
ANYONE up???????????????????????????and can i get help with this
Mashcka [7]

Answer:

here's the solution : -

=》2x - 3y = -29

=》x + 6y = 23

=》x = 23 - 6y

now, plugging the value of x in equation 1, we get : -

=》2x - 3y = -29

=》2 (23 - 6y) - 3y = - 29

=》46 - 12y - 3y = -29

=》-15y = -29 - 46

=》y = -75 ÷ -15

=》y = 5

now, plugging the value of y as 5 in equation 2

=》x + 6y = 23

=》x + (6 × 5.2) = 23

=》x = 23 - 30

=》x = - 7

8 0
3 years ago
Help me plz 10 points. its only middle school work. one question.
AnnZ [28]

Answer:

98

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
erica [24]
You divide the total amount by the umber of items. 13.20 divided by 6. This is 2.2. The unit rate is 2.2 dollars
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Celik, S. (2011). A media comparison study on first aid instruction. Health Education Journal. 72(1), 95-101
aniked [119]

Answer:

The answer is "Option a".

Step-by-step explanation:

In the given scenario, The appropriate test for the teaching profession's accomplishment pre and post-class would be the two-sample t-test with dependent samples, that's why choice "a" is correct.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A car uses 20 Gallons of fuel to travel 440 miles, How much fuel will the car use to have 1054 miles?
    11·2 answers
  • The policy of the broadway pawnshop is to lend up to 35% of the value of the borrowers collateral. John wants to use a $3000 rin
    10·1 answer
  • Use the Law of Sines to find the missing side of the triangle. Find b.
    5·2 answers
  • Please need help it’s due today.
    13·1 answer
  • a bag has 9 green marbles and 6 red marble. half of the red marbles are made of plastic. a marbles selected at random from the b
    10·1 answer
  • The square below has an area of 1+2x+x^2 square meters. What expression represents the length of one side of the square?
    13·2 answers
  • Paul placed black and white square tiles on a rectangular floor using the pattern shown below. If the entire floor measures 9 fe
    10·1 answer
  • 3 (3x+5)=2 (2x-5) solve for x
    7·2 answers
  • I need help ASAP???​
    14·1 answer
  • 6 3/4 x 5 + 2 1/4 =?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!