1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bulgar [2K]
3 years ago
10

How do you divide fractions and mixed numbers

Mathematics
1 answer:
cricket20 [7]3 years ago
4 0
So with a mixed number you change it into an improper fraction
6 4/5 = 34/5
then to divide 2 fractions you multiply the one being divided by the one thats dividing reciprocal
so like 56/9 divided by 8/3
you multiply 56/9 and 3/8

you get it?
You might be interested in
Please help!!
fgiga [73]

The price of the small pots is $2.40 so you would have 2.4s ( multiply the number of small pots by the price)

She bought a total of 14 pots, so the number of large pots would be 14 - s ( subtract the number of small pots from the total )


Now you have:

L = 14-s

2.4s + 5.6(14-s) = 49.6


The answer is C.

7 0
3 years ago
If 6 1/4 of potatoes cost 40.75 how much would one pound cost
Darya [45]

Answer 6 dollars and 52 cents

Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)

40.75/6.25 = 6.52 per unit price

6 0
3 years ago
jason made 42 christmas cookies he gave half of them to his teacher he ate 1 third of them then gave 8 to his little sister how
ch4aika [34]

Answer:

and why did teacher ate it

6 0
3 years ago
Many Irish-Catholic and Chinese immigrants helped improve the infrastructure of the
alekssr [168]

Answer:

The Transcontinental Railroad

Step-by-step explanation:

Hope it helps you :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find a ratio for the tangent of 32
kotegsom [21]

Answer:tan c

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • HELLPPPP HELPPP PLEASEE
    15·2 answers
  • Find the area of the polygon pictured below. * PLZ HELP​
    15·2 answers
  • 3 3/10 - 7/10 please help
    13·2 answers
  • What is the slope of the line ?
    14·2 answers
  • At a carnival, $8 buys 15 ride tickets. Brian is going to spend $96 on tickets. How many ride tickets will he be able to buy
    15·2 answers
  • peyton is going to invest  $310 and leave it in an account for 16 years assuming the interest is compounded quarterly what inte
    10·2 answers
  • (2/5pq^4)^2 • (-27p^5q)
    6·1 answer
  • Can someone pls tell me if this is right? if its not then what is the right answer?
    11·2 answers
  • A frustum is made by removing a small cone from
    11·1 answer
  • Hannah needed to buy new clothes because she had a growth . Clothing Mart was having a all of the jeans and t- shirts. Jeans wer
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!