The price of the small pots is $2.40 so you would have 2.4s ( multiply the number of small pots by the price)
She bought a total of 14 pots, so the number of large pots would be 14 - s ( subtract the number of small pots from the total )
Now you have:
L = 14-s
2.4s + 5.6(14-s) = 49.6
The answer is C.
Answer 6 dollars and 52 cents
Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)
40.75/6.25 = 6.52 per unit price
Answer:
The Transcontinental Railroad
Step-by-step explanation:
Hope it helps you :)
Answer:tan c
Step-by-step explanation: