1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Genrish500 [490]
3 years ago
15

The amount of money Tom has is 75% of Sallys amount of money. After Sally spent $120 and Tom saved all his money Tom's amount of

money is 50% more than Sally's. How much Mony did each have at the beginning? Use a visual model and a percent line to solve the problem
Mathematics
1 answer:
egoroff_w [7]3 years ago
6 0

Answer: sally initially has $240, Tom initially has $180.

Step-by-step explanation:

Let initial amount of money sally has = x

Then, initial amount tom has = 75% * x = 0.75x

Now to present,

Amount sally has = x -120

Amount tom has = [x - 120] + [50% * (x-120)]

= x - 120 + 0.5x - 180

= 1.5x - 180

Since Tom didn't spend, it means this is the same amount tom has then we equate both equations.

0.75x = 1.5x - 180

180 = 0.75x

x = 240

Therefore, initial money of sally of sally = $240

Initial money of tom = 240 * 0.75 = $180.

You might be interested in
Make a down payment of $1500 and finance the rest of $20000 at 1.9% interest rate, making equal monthly payments for 5 years.
pshichka [43]
We know that we have to m<span>ake a down payment of $1500 and finance the rest of $20000 at a 1.9% interest rate, making equal monthly payments for 5 years. Our first step to solve this problem would be to convert 5 years into months. 

1 year = 12 months 

12 * 5 = 60 months 

Therefore, in 5 years there are 60 months. 

Now lets solve this problem step by step. 

Subtract the down payment from $20,000

</span>$20000-$1500=$18500

Multiply the remaining number by the interest rate. 

$18500 *1.9 = $35150 

Divide 35150 by number of months in 5 years (60)

$35150 / 60 = $585 

<span>Therefore, you have to pay $585 per month. </span>
4 0
3 years ago
Teachers are being trained to standardized the scores they give to students' essays. The same essay was scored by 10 different t
bagirrra123 [75]
What are you asking  , if you tell me i will solve
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP!!!!!! ILL MAKE BRAINLIEST ​
lesya692 [45]

Answer:

x = 17

Step-by-step explanation:

75 = 4x + 7

68 = 4x

x = 17

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP!!!! IN NEED OF IT
prisoha [69]

Answer:

Below in bold.

Step-by-step explanation:

This is a regular polygon so all sides are congruent, therefore:

The perimeter of the polygon = 6*34 = 204 units.

We can divide the polygon into 6 conguent triangle with height 30 and base 34.

So area of 1 triangle = 1/2*34*30 = 510.

So area of the polygon = 6 * 510 = 3060 unit^2.

Perimeter of the polygon = 6*34 = 204 units.

6 0
2 years ago
1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, ___Justin loves solving number patterns. He completes one pattern every moring while he eats his cerea
kati45 [8]
Answer:

The correct option is A

The missing number is 34

Explanation:

By inspection, the third number is obtained by adding the two preceding numbers.

1 + 1 = 2

The next number is obtained by adding the two preceding numbers.

2 + 1 = 3

This continues as:

3 + 2 = 5

8 + 5 = 13

13 + 8 = 21

21 + 13 = 34

8 0
1 year ago
Other questions:
  • If 3 tons of flower bed mulch cost $480, what is the price per pound?
    12·1 answer
  • The 12-inch diameter pizza for $12.50 or the 20-inch diameter pizza for $17.50.
    7·1 answer
  • Which BEST describes the shape of the distribution?
    12·2 answers
  • I need help on these question ASAP!!!! This is Urgent
    7·1 answer
  • Ralph is purchasing a new gaming system for $300.00. He is trying to decide whether he wants to use cash or his credit card to p
    6·2 answers
  • How many times greater is the volume of the sphere than the volume of cone #1? Round your answer to the neared tenth. Use 3.14 f
    13·1 answer
  • Data are collected about the amount of time, in minutes, each member of a dance troupe spend practicing. How does a single outli
    14·1 answer
  • The geometric mean of 8 and 2 is<br><br> 5<br> 3<br> 4<br> 16
    9·1 answer
  • What is five times less than the toyal cost of 69 dollars.
    6·1 answer
  • Which value of x make the equation 1.25(4x − 10) = 7.5 true?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!