1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
notsponge [240]
2 years ago
6

Can you please help me i’ll give extra points

Mathematics
1 answer:
Sauron [17]2 years ago
4 0

First, we need to solve for sin(67°) = 22/x. Multiply each side by x and divide each side by sin(67°)

x = 22/sin(67°) = 23.9

Use pythagorean theorem to find the last side.

a^2 + 22^2 = 23.9^2

a^2 + 484 = 571.21. Subtract each side by 484

a^2= 87.21. Take the square root of each side.

a = 9.3

x = 23.9 and the other side is 9.3

You might be interested in
Xavier is a new student, explain to him what a variable is. Use complete sentences.
Anit [1.1K]

Answer:a symbol, usually a letter, used to represent a number.

Step-by-step explanation:

a math process (like adding, subtracting, multiplying, or dividing)

3 0
2 years ago
What does 10.44 x 2.5 equal?
SSSSS [86.1K]
It is equal to 26 if you didn’t understand you can ask more questions and I’ll help
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
13 subtracted from a number x
Nesterboy [21]
13-x = 13- x 
theres is no answer for that x its a variable and 13 is a constant so is just 13-x
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help with Geometry Work.
cricket20 [7]

Answer:

FG = 16

Step-by-step explanation:

we can state that ΔEFG ≅ ΔEHG due to the Angle-Angle-Side postulate

this means that FG = GH

we can use this equation to solve for 'x':

x + 11 = 3x + 1

11 = 2x + 1

10 = 2x

5 = x

FG = x + 11  or  5 + 11, which is 16

8 0
2 years ago
The parent advisory council held an art auction and raised $1,845 to buy additional art supplies for each of the 10 classrooms i
Hoochie [10]
All you would have to do is divide 1,845 by 10 to get the answer which is $184.50 to each classroom
4 0
3 years ago
Other questions:
  • How do I solve this? This is grade 9 math.
    15·1 answer
  • Consider the data set on the number line. Determine the mean absolute deviation. Round to the nearest tenth. A) 5.2 B) 6.3 C) 12
    15·1 answer
  • Samir recorded the number of different types of pets his friends have in the table shown below:
    14·1 answer
  • Plane A was flying at an altitude of 8 km and Plane B was flying at an altitude of 700 dam. Which plane was flying at a greater
    13·1 answer
  • There are 32 forwards and 80 guards in Leo's basketball league.Leo must include all players on a team and wants each team to hav
    11·1 answer
  • Simple Cuts is a hair salon that offers two types of haircuts: a buzz cut and a flat-top. Jerry charges $9 for a buzz cut and $1
    14·2 answers
  • At a collector's fair, Jason sold six sports cards at $56 each and bought eight sports cards at $43 each. What was Jason's net p
    7·1 answer
  • Which is the better deal? $2.89 for 4 quarts or $4.39 for 6 quarts
    11·1 answer
  • 2-2-2-2-2-2-2-2-2-2-2-2-2-2-2-2-2<br> uh hi how do you cope with a p/r/nt h/tt/ng you? -Regina
    10·2 answers
  • A car travels 18 miles per gallon of gas used. Which equation best represents the proportional relationship between the y miles
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!