1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nadezda [96]
3 years ago
7

Eric and four of his friends are taking a trip across the New York State thruway they decide to split the cost of tolls equally

if the cost of tolls $8 how much will each person have to pay
Mathematics
2 answers:
GaryK [48]3 years ago
8 0
8/5=1.6
They would have to pay $1.6 each.
Free_Kalibri [48]3 years ago
7 0

Answer: Since 5 is an odd number each person would then have to pay 1.60 each.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
CORRECT ANSWER GETS BRAINLIEST!! PLSS HELP!!
prohojiy [21]

Answer:

Landing on  a 1 or 2.

25% means 0.25, or 2/8 chance of winning. The spinner has 2 out of 8 as 1 or 2.  

8 0
3 years ago
Name the ordered pair that is 5 units right and 2 units down from (-3,4)
Lesechka [4]
The answer is (2,2)
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
7 multiplied by 5 multiplied by 2 whole over 7 multiplied by 3, the whole raised to the power of 2 multiplied by 5 to the power
Nezavi [6.7K]
It is bassicaly zero
4 0
2 years ago
Prove that 1/sec0-tan0= sec0+tan0
Leviafan [203]

Answer:

Step-by-step explanation:

\text{LHS}=\frac{1}{\sec \theta-\tan \theta}\\=\frac{\sec \theta+\tan \theta}{(\sec \theta-\tan \theta)(\sec \theta+\tan \theta)}\\=\frac{\sec \theta+\tan \theta}{\sec^{2} \theta-\tan^{2} \theta}\\=\frac{\sec \theta+\tan \theta}{1}\\=\sec \theta+\tan \theta\\=\text{RHS}

7 0
1 year ago
Strawberries cost $3.00 per pound. How many punds of strawberries can you buy for $1.00
Mademuasel [1]

Answer:

1/3 or .75 pounds of strawberries

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the quotient
    9·1 answer
  • HELP??
    5·2 answers
  • TPLEASE HELP I NEED TO SUBMIT THIS IN A COUPLE MINUTES!!!! The Great Foods Warehouse contains 9435 pounds of watermelons. There
    14·1 answer
  • Is the LCM ( least common multiple) of two numbers ( always,sometimes,never) the product of the two numbers?
    6·1 answer
  • What is the solution to the expression -2 - 3 - (-4)​
    12·2 answers
  • The length of rectangle is represented by x and the width by y. The square of the diagonal of the rectangle is equal to the sum
    13·2 answers
  • the NACI cafeteria wants to sell two 25 cm diameter medium size pizzas for the same price as one large pizza. what should the di
    5·1 answer
  • Which expression is equivalent to 3 b minus 1? 5 b + 3 minus b minus b minus 4 5 b + 3 minus 2 b minus 5 2 b minus 5 + b minus 4
    14·2 answers
  • Hellqp plews u will be in the hall of fame if u help
    6·1 answer
  • Solve b+12≤26. Graph the solution
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!