1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rashid [163]
2 years ago
15

How do I solve for FOIL

Mathematics
1 answer:
Elanso [62]2 years ago
4 0

Answer:

Do the parentheses first. then the operations. Then solve

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Manny Brought a brand new car in 2012 for $28750. if the car depreciates by 12% each year, write n exponential function to model
alexira [117]
The formula for exponential decay is 
y=a(1-r)^{x}

where  a is the initial value (28750)
r is the rate of decrease (0.12)
x is the time, in this case in years (6 .  2018-2012 = 6 years)

y=28750(1-0.12)^{6}

<span>y </span>≈ <span>13351.62</span>
8 0
3 years ago
Charlie bought 16 cartons of ice cream and 7 cartons of yogurt. Each carton of ice cream cost $6 and each carton of yogurt cost
lys-0071 [83]
Charlie spent $89 more dollars on ice cream than on yogurt. He spent a total of $96 on ice cream and $7 on yogurt. If you subtract 7 from 96 you get 89. 
$96- $7= $89
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 8/12 + 8/11
expeople1 [14]
The simplified answer is 46/33.
3 0
3 years ago
If Mary divides one third of a pound of coconut equally between 8 desserts, how much goes into each dessert?
GarryVolchara [31]

Answer:

2/3 ounces

Step-by-step explanation:

one pound is 16 ounces

1/3 of 16 ounces is 16/3

(16/3) ÷ 8 = (16/3) * (1/8) = 2/3

8 0
2 years ago
What are the angles type and relation...??
vredina [299]
Supplementary angels complementary angels and congruent angles
8 0
2 years ago
Other questions:
  • 5) y = -7x - 13<br> 8x + y = -14
    9·1 answer
  • medians am and cn of triangle abc intersect at point o. what part of the area of abc is the area of aon?
    7·1 answer
  • PLZZZZZ HELP ME! :) XDDD
    10·1 answer
  • How do I find the value of each variable?
    5·1 answer
  • A 5 lb. bag of organic all-purpose flour costs $6.76. What is the unit price? _ per pound
    12·2 answers
  • A train travels at a constant speed for one hour and 40 minutes. During this time the train travels 95 miles. If the train conti
    12·2 answers
  • Middle school math please help, thank you!
    8·2 answers
  • Ned help please ASAP!!!!!
    14·1 answer
  • A transformation that maps the vertex A( 3 , 4 ) to A’ ( -4 , 3 ) is
    7·1 answer
  • Point B is on line segment \overline{AC}
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!