1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yan [13]
3 years ago
5

-6b(8b-2)-3b(4+4b) simplify equation

Mathematics
1 answer:
dybincka [34]3 years ago
7 0
-6b(8b - 2) - 3b(4 + 4b) ...distribute thru the parenthesis
-48b^2 + 12b - 12b - 12b^2 =
-48b^2 - 12b^2 =
-60b^2 <==
You might be interested in
Can someone help and explain for me please
Brilliant_brown [7]
The answer is (4,0).
8 0
3 years ago
Write each fraction as a decimal. round to the nearest hundredth if necessary.
SashulF [63]

Answer:

0.375

1.4

3

1.66666666667

Step-by-step explanation:

Divide the numerator (top number) by the denominator (bottom).

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Come play among us with me!
Ira Lisetskai [31]

Answer:

ok

Step-by-step explanation:

yes thanks for the points i was just going to zoom

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to write 0.125 as a fraction in simplest form
hoa [83]

Answer:

0.125 = 125/1000

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the following trigonometry values <br> cos (150*) = ? <br> sin (150*) = ?
melisa1 [442]

Answer:

See below in bold.

Step-by-step explanation:

cos 150 = - cos(180 - 150)

= - cos 30

= -√3/2.

sin 150

= sin (180 - 150

= sin 30

= 1/2.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Complete the missing reasons in the proof below
    10·1 answer
  • If an object is moving at a speed of 6 meters per second for a time of 5 seconds, how far did the object travel? A. 35 meters B.
    11·1 answer
  • Point slope form. (-5,-1) and (6,-5)
    8·1 answer
  • Solve using substitution. x + 3y = -13 <br><br><br> 5x + 7y = -9
    10·2 answers
  • Y= 2x<br> x+y=12<br> What is this answer?
    7·1 answer
  • 3 times the sum of x and 6 equals 10 times the difference of x and 1.
    7·1 answer
  • 13 times what equals 221
    11·2 answers
  • 5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?
    5·2 answers
  • PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • HELP i need it i will give brainly
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!