Slope = (rise) / (run)
Rise = (171-93) = 78 ft
Run = 6.5 yards = 19.5 ft
Slope = (78 / 19.5)
Slope = 4
The correct figure is not included in the list of choices.
Answer:
I would say getting four S would be more percent than the other letters in the assessment word. They have more chance, and more possibility.
Step-by-step explanation: Brainliest please
Step-by-step explanation:
Divide two on both sides to get rid of it and the make the equation in the form y = mx + c

y = 3/2x + 5
since both lines are parallel they must have the same gradient which is 3/2
y = 3/2x + c
All you have to do now is to replace x and y with (2, -5) to find c
x = 2
y = -5
-5 = 3/2 × 2 + c
-5 = 3 + c
c = -5-3
c = -8

Answer:
Each can costs $0.86
Step-by-step explanation:
We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.
11.18/13 = 0.86
I hope this helped and please mark me as brainliest!
Answer:
Venus.
Step-by-step explanation:
The planet which comes closest to earth as it moves in its orbit is Venus.