The unit rate is $1.97 per lightbulb. Multiply $1.97 by 7 to get 13.79
Answer:
≈ 8.07 mg
Step-by-step explanation:
Given
f(x) = 12
Substitute x = 1 into f(x) , that is
f(2) = 12(0.82)² = 12 ×0.6724 ≈ 8.07 mg
The answer is x=3
if you divide each by -7 to isolate x, it’s equal to positive three because 2 negatives make a positive
Answer:
can we see the text and part a
like you know the question is asking abt that
I'm assuming that the salary is for the whole year. If it is not, do tell me.
Tax = 10/100 * 45000
= 4500
You owe $4500 in federal taxes.