1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luden [163]
3 years ago
7

A camper leaves camp on a kayak and travels 50 miles east on a river, then he ties his kayak to the bank and travels 20 miles no

rth on a bicycle. This trip can be plotted on the coordinate plane, where the camp is the point (0, 0). The distant of the camper to the camp can be found using the distance formula. Which other formula can he use? A) 502 - 202 B) 502 + 202 C) 502 - 202 D) 502 + 202
Mathematics
2 answers:
Aleksandr [31]3 years ago
4 0
Rfghjjiuyy A. The answer
ioda3 years ago
4 0

Answer:

D.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Someone help me out. I swear I leanred how tro do this years ago but I guess I'm not that smart
guajiro [1.7K]

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
PLZ HELP IM TIMED!!!
SVEN [57.7K]

Answer:

It should be A

Step-by-step explanation:

multiply the - by 7/8 to get -7/8

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is the radius and diameter of 7
Aleks04 [339]
<h3>Answer:</h3>

The radius would be <em>3.5 units</em>.

Step-by-step explanation:

This is because a radius is always half of a diameter.

By using that,

7 ÷ 2 = 3.5 units

Since there was no measurement listed in the question, the answer would be in "units."

8 0
3 years ago
Use a graph to solve this equation.<br> th<br> 2x2–5=-X? + 2x – 1
solong [7]

Answer:

X + 2= 0

X - 4  > 7

-4 + y = 3y + 4 (y - 3)

4 0
3 years ago
Kari bought 3 gallons of milk that cost $2 70 per gallon What was the total cost of the milk? Enter your answer in the box​
Alla [95]

Answer:

$8.10

Step-by-step explanation:

2.70+2.70+2.70=$8.10

1. 2. 3. total

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • someone please help!! i need to turn this in asap and i'm very behind in school and need help with this graph! What is the y-int
    10·1 answer
  • Find the values of x,y, and z. The diagram is not to scale.
    8·1 answer
  • Order the numbers from greatest to least. 3.5, 6, 2)1)2 , 3)4
    13·2 answers
  • What is 4% of 350? I got 87.5% did i do it right?
    13·2 answers
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    5·1 answer
  • Two robots, Robot A and Robot B, decide to exterminate humanity. They kill 60 humans
    6·1 answer
  • The angle of elevation from a viewer to the top of a flagpole is 50°. The viewer is 80 ft away and the viewer's eyes are 5.5 ft
    14·1 answer
  • I really need help with this
    6·1 answer
  • What is the best estimate for 142.45 ÷ 7.4
    9·2 answers
  • HELP I NEED HELP ASAP
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!