1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stira [4]
3 years ago
6

Charlie invest $425 in a savings account that pays interest at an annual rate of 4% compounded continuously approximately how mu

ch time will it take for his investment to double?
Mathematics
1 answer:
Olegator [25]3 years ago
8 0

Answer:

  17.3 years

Step-by-step explanation:

For some annual interest rate r and time in years t, the initial account value is multiplied by e^(rt).

You want the multiplier e^(.04t) to have a value of 2:

  2 = e^(.04t)

  ln(2) = 0.04t . . . . . take natural logs

  t = ln(2)/0.04 = 17.329 . . . . . divide by the coefficient of t

It will take about 17.3 years for the investment to double.

You might be interested in
How old am I if 250 reduced by 5 times my age is 50?
Korolek [52]
250 - 5(x) = 50

250 (-250) - 5x = 50 (-250)

-5x = -200

-5x/-5 = -200/-5

x = 40

hope this helps

you are 40 years old!
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
What ratio is represented in the table ?
dezoksy [38]
1. The tables represent a ratio of 3:5. For example, 6 x 3 = 18, and 6 x 5 = 30. Also, 20 x 3 = 60, and 20 x 5 = 100. 
2. The table has a ratio of 3:4, so the missing blank is 64. 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Fuji apples cost $3.00 per pound, and Golden Delicious apples cost $2.00 per pound. A childcare center purchases 30 pounds of a
Anna71 [15]
A is your answer to the question
8 0
3 years ago
Need help I dont understand hep please
Travka [436]
The formulas
are on the picture

5 0
3 years ago
Kid got 50 things of ravioli. He puts 30 rats in his ravioli. What is the percentage of ravioli that doesn't have rats in it com
GREYUIT [131]

Answer:

60% to 40%

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • At the local department store sweaters have been reduced to $15 this price is at 75% of the original price for sweaters given th
    12·1 answer
  • What is the unit rate to the nearest cent per ounce if there is size is pint and the quantity is 16oz and the price is $3.98
    5·1 answer
  • Detective pi is having a birthday party for the first baby rhino. the cake serves 50 people and cost $120. how much does the cak
    5·1 answer
  • 5) You randomly choose a marble from a jar. The jar contains 4 red
    12·2 answers
  • Use the formula a equals one half he one plus feet two times each to find the area of the trapezoid
    8·1 answer
  • Find the volume of each question in the picture:
    10·1 answer
  • A city has an elevation of -17 meters closer to sea level than a city that has an elevation of -40 meters. Agree or Disagree? Wh
    15·2 answers
  • Mark has $5,272.56 in an investment account. On Monday, the account earned $26.74. On Tuesday, the account lost $38.63.
    8·2 answers
  • What is the slope of a trend line that passes through the points (1, 3) and (10, 25)?
    9·1 answer
  • Ind the approximate increase in its area if its radius increases from mm to mm.​ [Recall that the area of a circle is A​.]
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!