Answer:
0
Step-by-step explanation:
Answer:
50 pounds for $14.29 is the better option.
Step-by-step explanation:
$5.79÷20=$0.2895 per pound
$14.29÷50=$0.2858 per pound
$0.2895-$0.2858=$0.0037 saved per pound.
A circle with center point N and three points A, B, C on its circumference. A line is drawn connecting the points A, N and C and the angle ANC is given as 138 degree.
B. 138°
Answer: 3, 11
Step-by-step explanation:
Y= 3+8 = 11
X= 11-14=3
Answer:
1:3
Step-by-step explanation:
1/3:1
We want the ratio with whole numbers
Multiply each side by 3
1/3*3 : 1*3
1:3