1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
serious [3.7K]
3 years ago
6

The prices of five used cars are given below. Which price is an outlier to the data set? $16,250, $15,495, $12,022, $985, $12,24

4
Mathematics
2 answers:
Mariulka [41]3 years ago
6 0

Answer:

The outlier is $985

Step-by-step explanation:

All the other numbers are very high/expensive. This number is low.

kow [346]3 years ago
3 0
$985 is the outlier to the data set
You might be interested in
A train can travel 744 miles in 3 hours .what is the unit rate that this train is traveling per hour in miles
r-ruslan [8.4K]

If the train travels 744 miles in 3 hours then to determine the unit rate the train is traveling per hour you have to divide the miles by the hours, in this case (744 miles)/(3 hours). The final result concludes as 248 miles per hour.

6 0
2 years ago
Gold costs x cents per gram.
amm1812
Y/(X•grams), find the total cost of the gold, then use y to divide the whole thing.
3 0
3 years ago
What is the volume of a cone that has a height of 10 feet and a base with a diameter of 2 and half feet?
lyudmila [28]
Volume of a cone: 1/3\pir²h
r is the radius (diameter ÷ 2) and h is the height.

Find the radius first using the diameter: 2\frac{1} {2} ÷ 2 = 1.25

Now plug in the numbers into the formula.

1/3\pi1.25²10 = <span>16.4
</span>
The volume of the cone is 16.4 cubic feet.
6 0
3 years ago
What are the multiples of 14?
Mrrafil [7]

14,28,42,56,70,84,98,112,126,140,154,168,182,196,210,224,238,252,266,280,294,308,

Is that enough?

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What about this one y'all please help me
Eva8 [605]
Angles 5 and 6 are not congruent because they are on the same line, so the answer is I
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which mathematical expression represents "divide 125 by the difference of 39 and 14"?
    12·2 answers
  • A class is raising funds to go ice skating at the rink at campus martius in detroit.The class plans to rent one bus. It costs $1
    15·1 answer
  • A piecewise function is shown below
    10·1 answer
  • If x -1 = 2y/3,then y=​
    6·2 answers
  • Data was collected about the amount of rainfall in inches according to temperature. Describe how to create a scatterplot of the
    9·2 answers
  • (-7)+(-4)+7<br> What is the answer to this
    15·2 answers
  • What is the sum of the infinite geometric series?<br> -3-3/2-3/4-3/8-3/16-....
    13·2 answers
  • 1/3 is equal to x/216 find x
    5·2 answers
  • A rectangular building is 4 meters by 6 meters. A dog is tied to a rope that is 10 meters long, and the other end is tied to the
    9·1 answer
  • A cone has a volume of 1808.64 cubic inches and a height of 12 inches. What is its radius?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!