$85.20/6= $14.20/pair is the answer because unit price equals cost/pairs
X=cost of large snack
Y=cost of small snack
X+Y=60
5X+3Y=220
To solve for y, solve x+y=60 for x. Subtract y from both sides so you're left with x=-y+60. You now plug in -y+60 for x in the second equation.
5(-y+60)+3y=220
-5y+300+3y=220
-2y+300=220
-2y=-80
Y=40
40 small snack packs is the final answer
7.8 x 10^7
I don’t know how to explain it but it’s right
Answer:
210 ways
Step-by-step explanation:
7×6×5
= 210
Answer:
x = 7.535 and y = 0.307
Step-by-step explanation:
Given that,
Two equations,
2x + 3y = 8 ...(1)
x – 5y = 6....(2)
Multiply equation (2) by -2.
-2x + 10y = -12....(3)
Now, adding equations (1) and (2),
2x + 3y -2x + 10y = 8-12
13y = 4
y = 0.307
Put the value of y in equation (2).
x – 5(0.307) = 6
x = 6 + 1.535
x = 7.535
So, the solutions of the given equation are x = 7.535 and y = 0.307.