1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
prisoha [69]
3 years ago
13

PLEASE HELP ASAP! 20 POINTS BRAINLIEST IF RIGHT

Mathematics
2 answers:
Yanka [14]3 years ago
7 0
If im not mistaken 
1 is columns 
2 is  columns
3 less
4 more
its been a long time so i could be wrong
Harman [31]3 years ago
3 0

Elements in the same Group have the same number of valence electrons.


Elements in the same Period  have the same number of electron shells.


Metallic elements become Less reactive as you move left to right in a period.


Metallic elements become More  reactive as you move top to bottom in a group.

You might be interested in
Coach Posey has $10,000 to invest. He can go to Bryant Bank that pays 5% simple interest or Hornets Bank that pays 4% interest c
dimaraw [331]
Coach posey will have 60,000 dollars at bryant bank, .5x12=6, 6x10000=60000
5 0
3 years ago
Hey!! plz answer this question correctly plz plz plz im on a very tight time crunch thanks besties
soldier1979 [14.2K]

Answer:

b is the answer I choose because it is going in-5

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for the missing side of the triangle
mixas84 [53]

sin53=x/15

0.798×15=x

x=11.98is your answer

7 0
3 years ago
What is the gcf of 6 and 14​
Tamiku [17]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

because their gretest common factor is 2

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Light bulbs usually cost $2.They are on sale for 0.50 of the regular price.What is the sale price? Is this a better price than i
Arisa [49]
$2.00×.50=$1.00
$2.00-$1.00=$1.00
$1.00 is .50 sale price this price is better.
$2.00×.35=$0.70
$2.00-$0.70=$1.30
$1.30 is .35 sale price
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What equation is graphed in this figure?
    14·1 answer
  • You are moving and need a rental truck. The rental company you have chosen charges a
    5·2 answers
  • Which model represents the factors of x^2 + 9x+8?​
    11·1 answer
  • The mean distance from the surface of the earth to the surface of the moon is 376,000 kilometers.
    14·1 answer
  • he box plot represents the number of minutes it takes for the students in a class to run a mile. What is the minimum of the data
    13·2 answers
  • 39,012 in expanded form
    12·1 answer
  • Find the area of a triangle with a base of 4 meters and a height of 14 meters.
    9·2 answers
  • Marta spends $15.98 for 2 pounds of pecan halves. What is the unit price?
    6·2 answers
  • Chris has $170.00. Candies cost $8.50 each. How many candies can Chris buy? $<br> Blank
    9·1 answer
  • A shop owner gave a 25% discount off the regular price of a table. The amount of the discount is $5.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!