1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shkiper50 [21]
2 years ago
8

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Mathematics
1 answer:
kiruha [24]2 years ago
4 0

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

You might be interested in
WHICH ONE DOESN'T BELONG? Which figure does not belong with the other three? Explain your reasoning.
juin [17]
The sphere. All the others are prisms.
5 0
3 years ago
Two angles are supplementary to each other. If the first angle measures 58 then which of the following could be the measure of t
34kurt

Answer: 122°

Step-by-step explanation:

When an angle is supplementary to each other , it means the angle measures to 180°.

Now since one of the two angles is 58°, therefore, the other angle will be

180° - 58°

= 122°

6 0
2 years ago
-2x + 3y =-9<br> X+y = 2
geniusboy [140]

Answer:

The values of x and y to the given equation are x=3 and y=-1

The solution to the given equation is (3,-1)

Step-by-step explanation:

Given equations are -2x+3y=-9\hfill (1)

x+y=2\hfill (2)

To solve given equations by using elimination method :

Mutliply the equation (2) into 2 we get

2x+2y=4\hfill (3)

Now adding the equations (1) and (3)

-2x+3y=-9

2x+2y=4

_______________

5y=-5

y-\frac{5}{5}

Therefore y=-1

Now substitute the value of y=-1 in the equation (1) we get

-2x+3(-1)=-9

-2x-3=-9

-2x=-9+3

=-\frac{-6}{-2}

Therefore x=3

The values of x and y to the given equation are x=3 and y=-1

The solution to the given equation is (3,-1)

8 0
2 years ago
Suppose you can buy a box of 10 shirts for $42. How much is each shirt?
Fofino [41]

Answer:

each shirt is $4.20

Step-by-step explanation:

42/10 = 4.2

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
My number is an even number. my number is greater than 7,200. My number is?​
hjlf

Answer:

for the even number your answer would be 7,316

Step-by-step explanation:

an even number always needs to end with an even number

7 0
3 years ago
Other questions:
  • AC = 4, AE = 7, AD = 10, what is the length of AB?
    8·2 answers
  • 24 is 60% of what number
    8·1 answer
  • Complete the square to write 16t² - 96t + 48 = 0
    15·2 answers
  • Which is the equation of a line that has a slope of -2/3
    10·1 answer
  • 3/4 divided by 6 and 2/3
    5·2 answers
  • 3 divided by 3 over 4
    12·1 answer
  • What is the area of the figure? The diagram is not drawn to scale. Can somebody please helppp thanks
    5·1 answer
  • PLEASSEEE HELP AS FAST AS YOU CAN!!! I put the picture. 10 points!!
    15·1 answer
  • TechWiz Electronics makes a profit of $35 for each MP3 player sold and $18 for each DVD player sold. Last week, TechWiz sold a c
    14·1 answer
  • Find the volume of the pyramid shown.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!