1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
qwelly [4]
3 years ago
13

What collateral secures a mortgage?

Mathematics
1 answer:
malfutka [58]3 years ago
5 0
Mortgage collateral is the asset that secures the mortgage loan. Traditionally, the mortgage collateral is the asset the loan finances. If you fail to make payments to your lender on the loan, your lender has the option to claim ownership of the property due to its security interest.
You might be interested in
I don't know what ten times 10 is?
Scrat [10]
I hope this helps you

?=10×10

?=100
6 0
2 years ago
Caroline bakes cookies in batches of 24. If she bakes 3 batches of cookies per week, how many weeks would it take her to bake 2,
kicyunya [14]

Answer: 29 weeks

Step-by-step explanation:

From the question, we are informed that Caroline bakes cookies in batches of 24 and that she bakes 3 batches of cookies per week. The amount of cookies baked per week will then be:

= 24 × 3

= 72 cookies

The number of weeks that would take her to bake 2,088 cookies will be:

= 2088 / 72

= 29 weeks

5 0
2 years ago
X2 -5<br> ———<br> X-5<br><br> Is x-5 equal to the rational expression
ira [324]

Step-by-step explanation:

no it doesn't equal

!

☺☺☺☺☺..........

6 0
2 years ago
What is the answer to -2/3 ÷ (-1/6) in simplest form ?
love history [14]

Answer: 4

Step-by-step explanation:

=( −2 /3)( −1 /6)

=( −2 /3 )( 6 /−1 )

= (−2)(6)/ (3)(−1)

= −12 /−3

=4

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jackson eats 1/4 part of a banana in 1/2 minute. How much time he will need to eat full banana?
alexira [117]
Ignore the second fraction for a moment. say Jackson eats 1/4 of a banana every serving. how many servings would it take to eat the whole banana? 4, of course, because 4 1/4's equals one. now say that each serving is the same as 1/2 minute. Just multiply 1/2 minute by the 4 servings. 2 full minutes.
4 0
2 years ago
Other questions:
  • A 5 gallon can of motor oil costs $28.00. What is the cost of 1 quart of the oil?
    10·2 answers
  • 3 x 3 x 3 x 3 + 2 x 5 =
    9·2 answers
  • The domain and target set of functions f and g isR. The functions are definedas:(b)•f(x) = 2x+ 3•g(x) = 5x+ 7(a)f◦g?(b)g◦f?(c) (
    8·1 answer
  • Current year $325,000 preceding year 250,000 ​ what is the percentage increase in sales from the preceding year to the current y
    11·1 answer
  • Excess cash on hand may be a problem for a problem for a company because it may miss an opportunity to___.
    11·1 answer
  • A white-tailed deer can sprint at speeds up to 39 miles per hour american bison can run at speeds up to 3520 feet per minute whi
    7·1 answer
  • I dont know how to put the answer in TTQA form aka turn the question around I have my answer but I don't know how to turn it aro
    10·2 answers
  • The quarterback completed 11 passes out of 15 pass
    8·1 answer
  • 22. Solve for x.<br> 95°<br> +9<br> 24°
    10·1 answer
  • . mrs. opsahl drove 399 miles on 14 gallons of gas. how many miles per gallon did her car get? 0.27 miles per gallon 28.5 miles
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!