1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sasho [114]
3 years ago
15

How do you solve for x

Mathematics
1 answer:
ivann1987 [24]3 years ago
3 0
Clear out any fractions by Multiplying every term by the bottom parts. Add or Subtract the same value from both sides. Divide every term by the same nonzero value. Combine Like Terms. Factoring. Expanding (the opposite of factoring) may also help.
You might be interested in
Did y’all can’t couldn’t see the other one, here is this one, NEED HELP please and thank you
docker41 [41]

Answer:

god

Step-by-step explanation:

cause god is always the answer ;)

8 0
3 years ago
PLEASE HELP Meeeeeeeeeeeeeeeeee
klemol [59]
The answer is A.Use a compound interest calculator. Multiple sites to use. For me, I had to use my head for a while
3 0
3 years ago
Which coordinate pair fits the set of coordinates {(0, 4), (-2, 1), (-4, -2)} defined by a linear function?
kati45 [8]
<span>D) (-6, -5) is the answer. ope it helps!</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
among 210 student 85 price in English 125 price in Nepali and 25 failed in both subject find the number of students who passed i
notka56 [123]

Answer:

210=85+125-x+25

x= 235-210

x=25 failled in both

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Bonita said that the product of 5/6 times 1 2/3 is 7/3 how can you tell her answer is wrong?
kotegsom [21]
The answer is really 1 5/6 because 5/6 + 2/3=5/6 NOT 7/3 so of course she is wrong
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The Mercedes S class luxury vehicle depreciates by 32.4% after just one year. the starting price in 2015 was $70,000 what is the
    12·2 answers
  • What is the unit rate​
    9·2 answers
  • A survey asked eight students about weekly reading hours and whether they play musical instruments. The table shows the
    7·1 answer
  • A 2 digit square whose digits add up to an even number
    7·1 answer
  • If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce? A. $.45 B. $3.60 C. $2.59 D. $.15
    6·2 answers
  • What's the answer for (-4)(-2)-6(2-5)
    7·2 answers
  • If f(x)=2(x)^2+5\sqrt((x+2)), complete the following statement <br> f(0)=
    7·1 answer
  • Evaluate 3x - y if x equals negative 2 and Y equals negative 5​
    7·1 answer
  • What is the measure of 4? Please and thank you :)
    6·1 answer
  • Will give brainly. Please help
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!