Line graphs can be used to compare changes over the same period of time for more than one group. Pie charts are best to use when you are trying to compare parts of a whole. They do not show changes over time.
Step-by-step explanation:
so, he will not wear any pants ? socks ? not to mention underwear ?
anyway, we have to deduct the $35 for the shoes, as he is seemingly buying them in any case.
so, we are left with 100 - 35 = $65 for shirts.
as one shirt costs $15, we need to see how often 15 fits into 65, as that is the answer how many shirts he can buy for this money.
65 / 15 = 4.333333333...
since he cannot buy a part shirt, we can only rely on the integer part of the calculation.
so, he can buy 4 shirts and will have $5 left.
Answer:
$1.00 per bagel
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, you just have to divide the number of bagels by how much they cost.
In your problem, the number of bagels is 6 and the price is also 6.
Now all you have to do is divide 6 by 6 and the answer to that is 1.
Example: 6 ÷ 6 = 1
So basically we need to divide
25/8=3.125
they need 3.125 cups of flour in each loaf
I hope I've helped!

This is the equation we would use for this problem.
Now when we cross multiply, we get:
35(600)=100x
Simplify:
21000=100x
Divide each side by 100 to get x b itself:
210=x
So, as you can see, 210 is 35% of 600