1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna007 [38]
3 years ago
6

Robin purchased 3 1\2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?

Mathematics
1 answer:
Natalka [10]3 years ago
8 0
The answer is 40 cents
You might be interested in
Where did we get one?
77julia77 [94]

Answer:

The -1 came from factoring.

The equation is multiplied by 8 because 8 could be pulled from 16x-8.

16 can be divided by 8 2 times and 8 can only divided by 8 once.

so factoring it makes the equation 8(2x-1)

5 0
2 years ago
Kelly plans to put her graduation money into an account and leave it there for 4 years while she goes to college. she recieves $
Firlakuza [10]

Answer:

C) $877.50

Step-by-step explanation:

Time t = 4 years

Principal, p = $750

rate, r = 4.25% = 0.0425

Amount that will be in her account in four years =

Simple interest (prt/100) + principal

750 * 4.25* 4 / 100 + 750

127.5 + 750

= $877.50

7 0
3 years ago
Two different lines lie in the same plane.
nikitadnepr [17]

Answer:

Two lines, both in the same plane, that never intersect are called parallel lines. Parallel lines remain the same distance apart at all times. The symbol // is used to denote parallel lines.

how to prove that two lines are equal: If two lines are cut by a transversal and the alternate exterior angles are equal, then the two lines are parallel. Angles can be equal or congruent; you can replace the word "equal" in both theorems with "congruent" without affecting the theorem. So if ∠B and ∠L are equal (or congruent), the lines are parallel.                                 therefore the answer is E. The two lines are everywhere equidistant.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
+<br> What is the answer
padilas [110]
The answer is edition
8 0
3 years ago
A pharmacist has 40% and 60iodine solutions on hand. How many liters of each iodine solutions will be required to produce 4 lite
Schach [20]

A pharmacist has 40% and 80% of iodine solutions on hand. How many liters of each iodine solution will be required to produce 4 liters of a 50% iodine mixture?

.

Let x = liters of 40% iodine

then

4-x = liters of 80% iodine

Using algebra:

.40x + .80(4-x) = .50(4)

.40x + 3.20-.80x = 2

3.20-.40x = 2

x = 4 liters (40% iodine)

80% iodine:

4-x = 4-4 = 0 liters needed (80% iodine)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Bottle A contains 250 milliliters of juice. Bottle B contains at least 20% more juice than bottle A. What is the minimum amount
    7·1 answer
  • "the sum of the digits of a two-digit number is 13. reversing the digits produces a number that is 9 less than the original numb
    15·1 answer
  • PLEASE ANSWER IM BEGGING YOU
    12·1 answer
  • The First Answer Will Be Marked Brainliest !!!!!!!
    13·1 answer
  • Laura has to buy stickers, erasers, and a pencil. She can only spend $5. A sticker costs $0.35, an eraser costs $0.99, and a pen
    8·2 answers
  • In the diagram shown,
    5·2 answers
  • A store bought a shirt for $28 the owner marked up the price by 18 percent what is the selling price of the shirt?
    7·1 answer
  • Which of the following is the solution for the inequaility below?-3x+2&lt;8
    13·1 answer
  • In ΔQRS, the measure of ∠S=90°, SQ = 9.7 feet, and RS = 1.3 feet. Find the measure of ∠R to the nearest degree. (please answer a
    10·1 answer
  • Restaurants often slip takeout menus under Britney's apartment door. Britney counted how many menus there were from each type of
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!