Answer:
Option 2
and option 4 
Explanation:
In option 1
which is not the difference of squares
In option 2
using the formula

Clearly, the difference of squares
In option 3
not the difference of squares
In option 4
Clearly the difference of squares
In option 5
not the difference of squares
In option 6
not the difference of squares
The total interest earned is 40.75 and the final balance is 65.75
<u>Solution:</u>
Given, principle amount P = 25
Interest rate
Times compounded per year n = 12
Time in years t = 30

On substituting the values we get
![A = 25 [ 1+ \frac{0.0325}{12}]^{12\times30}= 25 [2.63]= 65.75](https://tex.z-dn.net/?f=A%20%3D%2025%20%5B%201%2B%20%5Cfrac%7B0.0325%7D%7B12%7D%5D%5E%7B12%5Ctimes30%7D%3D%2025%20%5B2.63%5D%3D%2065.75)
Interest I = A - P [since, A = P+I]

It asks to "Find the unit price in dollars per padlock"
The phrasing "dollars per padlock" is the same as "dollars per 1 padlock"
In other words, the teacher wants to know how much 1 padlock costs.
7 padlocks : $23.80
7/7 padlocks : $23.80/7 .... divide both parts by 7
1 padlock : $3.40
We see that 1 padlock costs $3.40, so the unit cost is $3.40 per padlock
Answer:
last one "kiki" is true...
Answer:
p value= 2.228
Step-by-step explanation:
since average of two groups is being compared two-sample t-test will be performed.
degrees of freedom= 12-2=10
at α=.025 from t table
p value= 2.228