1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fgiga [73]
3 years ago
6

Help me please beggin you

Mathematics
1 answer:
maw [93]3 years ago
5 0
All we have to do is set this up!
we know that all he practiced altogether for 15 and 1/3 hours 
so lets put that down so far 
       1
15 -----  = 
       3
and he says that the first week he played 6 and 1/4 hours on the first week
now lets add that 
       1             1
15 -----  =  6 ----- +
<span>       3             4
</span>now we also know that he played 4 and 2/3 hours on the first week 
now lets add that 
       1             1            2
15 -----  =  6 ----- +  4 ----- +
<span>       3             4            3
</span>we arent finished yet!
now the third week we dont know how long he played so we are going to put x in its place 
       1             1            2
15 -----  =  6 ----- +  4 ----- + x 
<span>       3             4            3
</span>and there is your answer! finally...
hope this helps:) MARK AS BRAINLIEST!!!
:D

You might be interested in
Show whether or not y=x+3 is tangential to the curve y^2=x​
wolverine [178]

The line y = x + 3 has slope 1, so we look for points on the curve where the tangent line, whose slope is dy/dx, is equal to 1.

y² = x

Take the derivative of both sides with respect to x, assuming y = y(x) :

2y dy/dx = 1

dy/dx = 1/(2y)

Solve for y when dy/dx = 1 :

1 = 1/(2y)

2y = 1

y = 1/2

When y = 1/2, we have x = y² = (1/2)² = 1/4. However, for the given line, when y = 1/2, we have x = y - 3 = 1/2 - 3 = -5/2.

This means the line y = x + 3 is not a tangent to the curve y² = x. In fact, the line never even touches y² = x :

x = y²   ⇒   y = y² + 3   ⇒   y² - y + 3 = 0

has no real solution for y.

3 0
2 years ago
What are the factors of 4
Nimfa-mama [501]
Factors are the numbers another number can be divided from. example-
8÷4=2, 4 is a factor of 8.

so the factors of 4 are 1,2and 4itself. like this-
4×1=4
1×4=4
2×2=4
answer- 1,2 and 4.
7 0
3 years ago
What is the area of circle with a diameter of 22 ft? (use 3.14 for pi; show your work in numbers)
wel

Answer:

69.08

Step-by-step explanation:

π×d

3.14×22=69.08

4 0
3 years ago
The human population of the earth can be modeled by p(T)=3.1(1.016)^t , where T represents the number of year since 1963 , and p
Mkey [24]

Answer:

  • See below

Step-by-step explanation:

<u>Given function:</u>

  • p(t)=3.1(1.016)^t

<u>The base of the growth rate is:</u>

  • 1.016 = 1 + 0.016

It represent a 1.6% of growth per year.

A.

  • Increasing

B.

<u>p(55) = 7.42 means:</u>

  • 55 years after 1963, in the year 2018, the population of Earth is 7.42 billions
7 0
2 years ago
The length of a bridge is 230 m. The length of each of Robert's paces is 75 cm.
wariber [46]

Answer:

307 paces

Step-by-step explanation:

First, lets convert Robert's pace to metres. (cm > m)

75cm = (75/100)m

= 0.75m

Number of Full Paces = Length of Bridge / 1 Full Pace

=

\frac{230m}{0.75m}  \\  = 306 \frac{2}{3} paces

See , we must have full paces, and in this case we are finding the minimum number of paces, so we will be looking at the lowest possible whole number, which in this case, is 307 paces.

5 0
1 year ago
Other questions:
  • Nakesha’s Sporting Goods is running a sale on golf shoes this week. The sale price is $95.98. The shoes cost Nakesha’s $63.45. W
    5·1 answer
  • HELP!!!!!!!!!!<br><br> Hi there! I really need help with this question.
    12·1 answer
  • Will give brainliest to whoever can explain this.
    10·1 answer
  • A dime has the same value as 10 pennies. Marley brought 290 penniesto the bank. How many dimes did marley get?
    14·1 answer
  • Explain, using an example, why need to multiply when converting from a larger unit to a smaller unit?
    6·1 answer
  • A 3 liter bottle of juice costs $5.70<br> What is the unit price for 1 liter of juice?
    8·2 answers
  • Alejandro wants to adopt a puppy from an animal shelter. At the​ shelter, he finds eight puppies that he​ likes: a male and fema
    5·1 answer
  • 3/5 of a number is 30. What is the number?<br><br><br> 10<br> 20<br> es<br> 18<br> 15
    11·1 answer
  • Help please!!<br> Solve for X.
    15·1 answer
  • Use the GCF and the Distributive property to find the sum of 66+78
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!