1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fgiga [73]
3 years ago
6

Help me please beggin you

Mathematics
1 answer:
maw [93]3 years ago
5 0
All we have to do is set this up!
we know that all he practiced altogether for 15 and 1/3 hours 
so lets put that down so far 
       1
15 -----  = 
       3
and he says that the first week he played 6 and 1/4 hours on the first week
now lets add that 
       1             1
15 -----  =  6 ----- +
<span>       3             4
</span>now we also know that he played 4 and 2/3 hours on the first week 
now lets add that 
       1             1            2
15 -----  =  6 ----- +  4 ----- +
<span>       3             4            3
</span>we arent finished yet!
now the third week we dont know how long he played so we are going to put x in its place 
       1             1            2
15 -----  =  6 ----- +  4 ----- + x 
<span>       3             4            3
</span>and there is your answer! finally...
hope this helps:) MARK AS BRAINLIEST!!!
:D

You might be interested in
Solve the literal equation a+4b=5b-3a solve for a
ahrayia [7]
A= 0.25 or 1/4
Hope this helps:)
4 0
3 years ago
Solve for x under the assumption that x&gt;0. x-70/x&lt;-3
Reika [66]
<span><span>x=0,<span>√70</span>,<span>−<span>√70</span></span></span><span>x=0,70,<span>-⁢70</span></span></span><span>x≈0,8.36660026,<span>−<span>8.3666002</span></span></span>
6 0
2 years ago
Of the last 60 people who went to the cash register at a department store, 13 had blond hair, 18 had black hair, 22 had brown ha
Taya2010 [7]
Yes. 18/60 = 9/30 = 3/10.
5 0
2 years ago
If an average walk to the gas station is 15 minutes. why has my dad been gone for 11 years?
IgorC [24]

Answer:

i-

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the correct answer.
OverLord2011 [107]

Answer:

$2,820

Step-by-step explanation:

Since, £1 = $1.41

Therefore, £2,000 = 2000*1.41 = $2,820

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Given: `DeltaABC` with `bar(DE)` || `bar(AC)` 
    7·2 answers
  • If ABCD is a rhombus with no right angles, then ___________________.
    6·2 answers
  • Suppose you are repeating a classic study of starfish and their impact on the ecosystems of tide pools. Using historic data coll
    12·1 answer
  • It cost $1.25 for half a pound of birdseed . What is the unit rate and what does it represent
    13·1 answer
  • What is wrong with the following equation 4+(10/5) equals 6-2
    8·1 answer
  • Find the amount of money in the account after 6 years at 4% APR compounded monthly if $18000 were inititally deposited
    12·2 answers
  • PLEASE ANSWER ASAP <br> 20 POINTS
    12·1 answer
  • Write a decimal for 10 times as much of 3.0
    15·1 answer
  • Help please. Due today
    7·1 answer
  • Choose the correct product of (5x − 11)2. 25x2 − 110x 121 25x2 − 121 25x2 121 25x2 110x 121.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!